Vyšetření odhalilo 10centimetrovou tasemnici uvnitř lebky

07.03.2015 - redakce 100+1

S něčím takovým se britští lékaři ještě nesetkali – v mozku pacienta se zdánlivě nevinnými příznaky objevili nevítaného návštěvníka


Reklama

Když jistý padesátiletý muž z Velké Británie navštívil v roce 2008 lékaře kvůli bolestem hlavy, výpadkům paměti a změněnému vnímání pachů, odeslali ho na magnetickou rezonanci. Vyšetření ukázalo shluk, který odborníci vyhodnotili jako lézi neboli anatomické poškození. Příčinu jejího vzniku však nedokázali uspokojivě vysvětlit. Pravý šok pak zažili, když zjistili, že domnělá léze cestuje: v průběhu následujících let se v mozkové tkáni posunula minimálně o 5 cm.

Tasemnice v lebce

Lékaři zkoumali neobvyklý případ ze všech úhlů a prováděli opakované analýzy vzorků tkáně, přičemž nevylučovali ani HIV, boreliózu či syfilis. Nakonec se jim podařilo identifikovat v mozku pacienta asi 10cm cizopasníka Spirometra erinaceieuropaei, kterého poté pomocí pečlivě zvolené medikace zneškodnili.

V Británii se zmíněný živočich nikdy neobjevil a také celosvětově byl jeho výskyt od roku 1953 hlášen pouze 300×. K nákaze dochází náhodně konzumací drobných jezerních korýšů, syrového masa plazů a obojživelníků nebo při léčbě očních zánětů tradičními čínskými žabími zábaly. Není jasné, jak přišel k nevítanému hostovi zmíněný pacient, jedná se však o Číňana, který se do rodné země často vracel. V současné době je již bez potíží a úspěšnou léčbu potvrzuje i magnetická rezonance. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost | Sanger Institute

  • Zdroj fotografií: Sanger Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907