Výsledky nad očekávání: Skotsko rok bez bezplatných „igelitek“ v obchodech

02.11.2015 - Martin Reichman

Před rokem přijalo Skotsko zákon, který nařídil zpoplatnění jednorázových tašek v obchodech. Statistiky ukazují, že došlo k obřímu poklesu jejich spotřeby


Reklama

Skotsko, které ve statistice spotřeby jednorázových tašek z obchodů vévodilo celé Británii, má za sebou první rok bez „igelitek“. Výsledky opatření, které zpoplatnilo všechny jednorázové plastové tašky částkou 5 pencí, jsou podle skotských úřadů nad očekávání. Podle odhadů si Skotové za uplynulý rok odnesli z obchodů o 650 milionů tašek méně. Celkově opatření přispělo ke snížení plastového odpadu o 400 tun.

Skotsko ukazuje cestu Evropě

Omezení používání jednorázových tašek schválila v loňském roce i Evropská unie. Ta svým členům dala na výběr ze dvou možností – první je povinnost přijetí takových opatření, které by umožňovaly odebrat maximálně 90 sáčků na jedno použití na osobu k roku 2019 a postupné snižování až na 40 „igelitek“ na osobu v roce 2025. Druhou možností je zpoplatnění jednorázových tašek v obchodech.

V tuzemsku není názor na používání jednorázových tašek jednotný. Řada obchodníků již jejich rozdávání sice omezila a velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková ale nařízení Evropské komise považuje za zbytečnou regulaci, která se negativně promítne do cen pro zákazníky. Za účinnější považuje Nováková společnou informační kampaň, která není doprovázená sankcemi a restrikcemi.

  • Zdroj textu:

    The Guardian

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Terenní vozidla představovala ideální způsob jak proniknout nepřátelskými liniemi

Válka

Josefa Slánská s manželem, synem Rudolfem a dcerou Martou

Historie

Stingray při historicky prvním letu na MidAmerica St. Louis Airport

Věda

Sestava Energija–Buran na Bajkonuru před startem v listopadu 1988

Vesmír
Revue

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907