Výsledky nad očekávání: Skotsko rok bez bezplatných „igelitek“ v obchodech

02.11.2015 - Martin Reichman

Před rokem přijalo Skotsko zákon, který nařídil zpoplatnění jednorázových tašek v obchodech. Statistiky ukazují, že došlo k obřímu poklesu jejich spotřeby


Reklama

Skotsko, které ve statistice spotřeby jednorázových tašek z obchodů vévodilo celé Británii, má za sebou první rok bez „igelitek“. Výsledky opatření, které zpoplatnilo všechny jednorázové plastové tašky částkou 5 pencí, jsou podle skotských úřadů nad očekávání. Podle odhadů si Skotové za uplynulý rok odnesli z obchodů o 650 milionů tašek méně. Celkově opatření přispělo ke snížení plastového odpadu o 400 tun.

Skotsko ukazuje cestu Evropě

Omezení používání jednorázových tašek schválila v loňském roce i Evropská unie. Ta svým členům dala na výběr ze dvou možností – první je povinnost přijetí takových opatření, které by umožňovaly odebrat maximálně 90 sáčků na jedno použití na osobu k roku 2019 a postupné snižování až na 40 „igelitek“ na osobu v roce 2025. Druhou možností je zpoplatnění jednorázových tašek v obchodech.

TIP: Vězení a pokuta: Keňa zavedla nejpřísnější zákon proti igelitovým taškám na světě

V tuzemsku není názor na používání jednorázových tašek jednotný. Řada obchodníků již jejich rozdávání sice omezila a velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková ale nařízení Evropské komise považuje za zbytečnou regulaci, která se negativně promítne do cen pro zákazníky. Za účinnější považuje Nováková společnou informační kampaň, která není doprovázená sankcemi a restrikcemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907