Vzácná podívaná: Co způsobuje duhové světélkování vzduchu?

09.04.2022 - Michal Švanda

Občas to překvapí i ostřílené astrofotografy: Exponují širokoúhlý snímek hvězdné oblohy a místo temného pozadí protnutého Mléčnou dráhou s množstvím hvězd i mlhovin se na fotografii objeví zelenkavé a červenavé skvrny, často ve formě zvlněných pruhů

<p>Takto zachytil světélkování atmosféry <strong>Miguel Claro</strong> během výstupu na horu Pico na Azorských ostrovech v Portugalsku. Světlo v pozadí pochází z ostrova Faial v Atlantském oceánu.</p>

Takto zachytil světélkování atmosféry Miguel Claro během výstupu na horu Pico na Azorských ostrovech v Portugalsku. Světlo v pozadí pochází z ostrova Faial v Atlantském oceánu.


Reklama

Šlo snad o slabou polární záři? I to je sice možné, ale většinou se jedná o světélkování atmosféry, tzv. airglow. Popsaný jev je pouhýma očima prakticky nespatřitelný, snad jen za velmi výjimečných podmínek daleko od civilizace.

TIP: Podívaná pro bohy: Jak vznikají efektní sluneční sloupy?

Jde skutečně o vlastní světlo atmosféry, vznikající ve výškách kolem 80 km, kde atomy a molekuly ovzduší excituje (nabudí) ultrafialové záření od Slunce či záření kosmické. Při návratu zmíněných elementů do základního energetického stavu dojde k emisi viditelného záření. Struktura pruhů pak indikuje tzv. gravitační vlny, pásové atmosférické poruchy vyvolané nejčastěji přechodem atmosférické fronty či blízkostí pohoří a jiných překážek.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907