Občas to překvapí i ostřílené astrofotografy: Exponují širokoúhlý snímek hvězdné oblohy a místo temného pozadí protnutého Mléčnou dráhou s množstvím hvězd i mlhovin se na fotografii objeví zelenkavé a červenavé skvrny, často ve formě zvlněných pruhů
Šlo snad o slabou polární záři? I to je sice možné, ale většinou se jedná o světélkování atmosféry, tzv. airglow. Popsaný jev je pouhýma očima prakticky nespatřitelný, snad jen za velmi výjimečných podmínek daleko od civilizace.
TIP: Podívaná pro bohy: Jak vznikají efektní sluneční sloupy?
Jde skutečně o vlastní světlo atmosféry, vznikající ve výškách kolem 80 km, kde atomy a molekuly ovzduší excituje (nabudí) ultrafialové záření od Slunce či záření kosmické. Při návratu zmíněných elementů do základního energetického stavu dojde k emisi viditelného záření. Struktura pruhů pak indikuje tzv. gravitační vlny, pásové atmosférické poruchy vyvolané nejčastěji přechodem atmosférické fronty či blízkostí pohoří a jiných překážek.
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)