Vzácná podívaná: Co způsobuje duhové světélkování vzduchu?

09.04.2022 - Michal Švanda

Občas to překvapí i ostřílené astrofotografy: Exponují širokoúhlý snímek hvězdné oblohy a místo temného pozadí protnutého Mléčnou dráhou s množstvím hvězd i mlhovin se na fotografii objeví zelenkavé a červenavé skvrny, často ve formě zvlněných pruhů

<p>Takto zachytil světélkování atmosféry <strong>Miguel Claro</strong> během výstupu na horu Pico na Azorských ostrovech v Portugalsku. Světlo v pozadí pochází z ostrova Faial v Atlantském oceánu.</p>

Takto zachytil světélkování atmosféry Miguel Claro během výstupu na horu Pico na Azorských ostrovech v Portugalsku. Světlo v pozadí pochází z ostrova Faial v Atlantském oceánu.


Reklama

Šlo snad o slabou polární záři? I to je sice možné, ale většinou se jedná o světélkování atmosféry, tzv. airglow. Popsaný jev je pouhýma očima prakticky nespatřitelný, snad jen za velmi výjimečných podmínek daleko od civilizace.

TIP: Podívaná pro bohy: Jak vznikají efektní sluneční sloupy?

Jde skutečně o vlastní světlo atmosféry, vznikající ve výškách kolem 80 km, kde atomy a molekuly ovzduší excituje (nabudí) ultrafialové záření od Slunce či záření kosmické. Při návratu zmíněných elementů do základního energetického stavu dojde k emisi viditelného záření. Struktura pruhů pak indikuje tzv. gravitační vlny, pásové atmosférické poruchy vyvolané nejčastěji přechodem atmosférické fronty či blízkostí pohoří a jiných překážek.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907