Vzácné podvodní setkání: Téměř vyhynulý měsíčník svítivý

20.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Měsíčník svítivý (Mola mola), je zvláštní a dnes už téměř vyhubená mořská ryba, která žije jen na volném moři mírného a tropického Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Její stavy se ale stále snižují, nejenom kvůli jejímu dobrému masu, ale také kvůli její zvláštní podobě. O jejich životě toho mnoho nevíme. Měsíčníci se od ostatních ryb odlišují zploštělým kruhovitým tělem, které je dozadu vyklenuté a zakončené řadou přívěsků, které představují jakýsi druh ocasní ploutve. V malých ústech mají v každé čelisti po páru zubů srostlých v destičku, které vytvářejí typický zobákovitý útvar. Živí se hlavně živočišným planktonem, medúzami a menšími druhy korýšů a ryb. Průměrná váha dospělého jedince je 1 000 kg.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Daniel BotelhoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907