Vždy ve střehu: Drony se angažují v ochraně lesů

30.09.2015 - Stanislav Mihulka

Drony by mohly pomáhat chránit lesy v tropech i jinde na Zemi


Reklama

Drony se stále častěji uplatňují v ochraně přírody. Hlídají chráněné živočichy, dohlížejí na rybolov a brzy se možná prosadí i v ochraně lesů.

Lesy obvykle porůstají velké plochy a bývá náročné je kontrolovat a vůbec smysluplně chránit. Vědci teď vyvíjejí pokročilý software, který dovoluje využívat drony v detailním sledování lesů za účelem jejich ochrany.

Ochranářské drony v ceně 1 500 dolarů už za sebou mají úvodní misi v jižní Kostarice, kde v místním pohoří nasnímaly 13 ploch určených k ochraně lesa. Ukázalo se, že se drony svými výsledky v podstatě vyrovnají živým badatelům v lese.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Biological Conservation

  • Zdroj fotografií: Simon Fraser University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907