Reklama


Vzhůru do města schodů: Chilský Sewell je místem vertikál

27.12.2018 - redakce 100+1

Městečko Sewell vzniklo na počátku minulého století v chilských Andách v blízkosti největšího podzemního měděného dolu El Teniente. Postavili jej v natolik strmém terénu, že tam nemohla jezdit auta a rovnou ulici zde téměř nenajdete


Reklama

Dnes již neobydlené chilské hornické městečko Sewell leží na andských svazích v provincii Cachapoal. Opravdový unikát z něj činí nejen poloha ve výšce 2 250 m, ale i netypický způsob řešení tamních ulic. Vzhledem ke strmému terénu vedou totiž téměř vertikálně. Na seznamu UNESCO však Sewell najdete i proto, že představuje vynikající příklad uměle vybudovaných měst tam, kde k těžbě rudy sloužila místní levná pracovní síla.

Město vyrostlo kolem velkého centrálního schodiště, stoupajícího od vlakového nádraží. I proto se mu začalo přezdívat „město schodů“. Výstavba v nehostinném terénu této výšky se samozřejmě neobešla bez potíží – do Sewellu se například nedostala žádná vozidla na kolech.

Důvody pro vybudování města však byly prozaické. Místo se totiž nachází nedaleko El Teniente, největšího podpovrchového měděného dolu na světě. S výstavbou města začala americká těžařská firma Braden Copper Company v roce 1904 a pojmenovala jej po svém prvním prezidentovi, Bartonu Sewellovi. 

Nemocnice i divadlo

Horníci původně bydleli společně v domech zvaných „colectivos“, teprve později vznikla i obydlí rodinného typu. Následovala výstavba hřišť, náměstí, obchodů, nemocnice a nakonec i vlastního divadla. Obydlí se stavěla ze dřeva a často se pyšnila křiklavě barevnými omítkami, například zelenou, žlutou nebo červenou.

Život v Sewellu však přesto přinášel mnohá úskalí. Rozdíl oproti běžným městům spočíval kromě vysoké nadmořské výšky také v tom, že se obyvatelé pohybovali po hlavní ulici a přilehlých uličkách do prudkého kopce. Procházky však měly ke komfortu daleko, hlavní městské schodiště totiž nebylo dlážděné. Mimoto se nad Sewellany neustále vznášely hrozby zemětřesení, sesunu lavin a sopečných výbuchů. Roku 1945 navíc zasáhl město tragický požár, při kterém zahynulo 355 lidí.

Znárodnění a demolice

Na vrcholu svého rozmachu se Sewell přesto pyšnil patnácti tisíci obyvateli. Zlom nastal až po roce 1967, kdy většinový podíl v důlní společnosti získala chilská vláda. Ta většinu sewellských obyvatel přesunula do sousedních měst Rancagua a Copper a postavila pro ně silnici, díky níž mohli dojíždět. Znárodnění dolu roku 1971 znamenalo pro atypické městečko poslední ránu. Většinu těžby tehdy chilští politikové přesunuli do státem vlastněného dolu Codelco.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907