Vznášedlo Aero-X: Bude v prodeji již za pár let?

18.05.2014 - Jan Miklín

Dvoumístné vznášedlo, se kterým se dostanete prakticky kamkoli, ať už budou terén tvořit skály, písek, voda nebo bahno. Takovou technickou hračku plánuje americká firma uvést do prodeje již v roce 2017


Reklama

Většina současných vznášedel jsou spíše velké stroje, využívané armádou jako výsadkové stroje nebo pro dopravní účely. Aero-X kalifornské firmy Aerofex slibuje zcela nový zážitek: něco jako terénní motocykl, s nímž se ale dostanete na mnohem nedostupnější místa, než s dvoustopou motorkou.

Bez pilotního průkazu

Čtyři a půl metru dlouhý stroj vážící 356 kg dosáhne maximální rychlosti 72 km/h a bude schopný pohybovat se až tři metry nad povrchem. Kapacita jsou dvě osoby, které mohou dohromady vážit maximálně 140 kg. Motor funguje na normální automobilový benzín a na jednu nádrž vydrží v provozu jednu a čtvrt hodiny. Bezpečnost posádky zajišťují zdvojené řídící systémy, možnost kolmého startu a přistání, automatická stabilizace či volitelné airbagy.

Cena vznášedla, jehož uvedení na americký trh se plánuje na rok 2017, byla předběžně stanovena na asi 1,7 milionu korun. Kromě zábavy však může mít Aero-X i velmi praktické využití, ať už jde o dopravu do těžko přístupných oblastí, pohraniční hlídky či záchranářské týmy, které se s jeho pomocí mohou dostat velmi rychle na místo katastrofy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: aerofex.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907