Vznášedlo Aero-X: Bude v prodeji již za pár let?

18.05.2014 - Jan Miklín

Dvoumístné vznášedlo, se kterým se dostanete prakticky kamkoli, ať už budou terén tvořit skály, písek, voda nebo bahno. Takovou technickou hračku plánuje americká firma uvést do prodeje již v roce 2017


Reklama

Většina současných vznášedel jsou spíše velké stroje, využívané armádou jako výsadkové stroje nebo pro dopravní účely. Aero-X kalifornské firmy Aerofex slibuje zcela nový zážitek: něco jako terénní motocykl, s nímž se ale dostanete na mnohem nedostupnější místa, než s dvoustopou motorkou.

Bez pilotního průkazu

Čtyři a půl metru dlouhý stroj vážící 356 kg dosáhne maximální rychlosti 72 km/h a bude schopný pohybovat se až tři metry nad povrchem. Kapacita jsou dvě osoby, které mohou dohromady vážit maximálně 140 kg. Motor funguje na normální automobilový benzín a na jednu nádrž vydrží v provozu jednu a čtvrt hodiny. Bezpečnost posádky zajišťují zdvojené řídící systémy, možnost kolmého startu a přistání, automatická stabilizace či volitelné airbagy.

Cena vznášedla, jehož uvedení na americký trh se plánuje na rok 2017, byla předběžně stanovena na asi 1,7 milionu korun. Kromě zábavy však může mít Aero-X i velmi praktické využití, ať už jde o dopravu do těžko přístupných oblastí, pohraniční hlídky či záchranářské týmy, které se s jeho pomocí mohou dostat velmi rychle na místo katastrofy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: aerofex.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907