Vzor ženské ctnosti: Císařovna Eleonora Gonzaga podporovala kláštery i kulturu

V minulých dobách bylo hlavním úkolem ženy, korunované hlavy nevyjímaje, vdát se a porodit manželovi potomky. Přesto si některé dámy našly čas na vlastní realizaci. Například císařovna Eleonora Magdalena Gonzagová se rozhodla věnovat církvi, hudbě a literatuře

17.03.2020 - Judith Krulišová



Jako doslova ukázkový vzor ctností panovnické manželky může působit Eleonora Magdalena Gonzaga (1630–1686). Tato manželka římského císaře, uherského, chorvatského a českého krále Ferdinanda III. Habsburského vždy pečlivě plnila své povinnosti, byla perfektně vychovaná, měla kultivovaný projev a byla velmi inteligentní a zbožná. A ke všemu měla jako pravá Italka ráda hudbu. 

Dokonalá královna

Přestože jejich manželství trvalo pouhých šest let, stihla porodit čtyři děti, tři dcery a jednoho syna. Ovšem pouze dvě dcery se dožily dospělého věku. K nejtěžšímu období dozajista patřily chvíle, kdy jí zemřel manžel a rok poté i roční syn Ferdinand. 

TIP: Noví Češi, nový císař: Jak si vedl Ferdinand III. v pobělohorských Čechách?

Její skutečná kariéra však teprve začínala – Eleonora se totiž vrhla na kulturu. Rozhodně nemínila trávit čas v tesklivých vzpomínkách nebo v pohodlné izolaci, naopak následovala svou italskou krev a byla nesmírně společensky aktivní. Zřídila několik klášterů, vedla literární akademii a podporovala kulturní život ve Vídni. Založila i Řád služebnic ctnosti a Řád hvězdového kříže, dámský řád, který existuje dodnes. Velmi blízký vztah měla se svým nevlastním synem Leopoldem I., který po smrti svého otce převzal vládu. Možná i díky němu zůstala se svými dcerami bydlet v Hofburgu i po ovdovění. 


Další články v sekci