Wau! NASA chystá sondu k Jupiterovu měsíci Europa. Chce hledat život

13.03.2014 - Redakce

Ačkoliv se o tom ve vědeckých kruzích mluví dlouho, teprve nyní učinila NASA první krok k budoucí misi k měsíci Europa. Pod jejím povrchem by se mohl skrývat oceán a v něm život


Reklama

Europa, jeden z galileovských měsíců, které byly ojeveny v roce 1610, láká vědce od chvíle, kdy byla obecně přijata teorie, že by se pod jejím ledovým povrchem mohl nacházet obrovský oceán. Ten by totiž mohl skrývat život, byť jen primitivní.

NASA v návrhu rozpočtu, který byl zveřejněn 4. března, vyčlenila 15 milionů dolarů na přípravu mise k Europě. „Europa je velmi lákavým cílem dalšího výzkumu Sluneční soustavy,“ řekl finanční ředitel NASA, Beth Robinson. „Misi bychom chtěli vypravit v polovině dvacátých let.“

V tuto chvíi není jasno, jak by mise k Europě měla vypadat – to bude předmětem diskuzí následujících let. Mise zatím nemá žádné konkrétní obrysy, s velkou pravděpodobností však bude vycházet z konceptu sondy Europa Clipper. Sonda by zkoumala měsíc a jeho ledovou krustu po dva roky z její oběžné dráhy. Odhadovaná cena mise by se vyšplhala až na dvě miliardy dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907