Wide Field Infrared Survey Telescope: Vesmír v infračerveném

18.03.2014 - Tajemství vesmíru

<p>Nový teleskop, na kterém spolupracuje NASA, bude sledovat vesmír v infračerveném záření.</p>

Nový teleskop, na kterém spolupracuje NASA, bude sledovat vesmír v infračerveném záření.


Reklama

Pozorování vesmíru v oboru infračerveného záření má řadu výhod, proto se připravují dalekohledy preferující právě tuto část elektromagnetického záření. Nový Kosmický dalekohled Nancy Grace Romanové (zkráceně RST – Roman Space Telescope, dříve WFIRST) by měl v budoucnu provádět například výzkum planet mimo Sluneční soustavu či studovat povahu skryté hmoty. Na jejím vývoji pracuje NASA.

V posledních letech je stále více kosmických observatoří k výzkumu vzdáleného vesmíru umísťováno do oblasti tzv. Lagrangeova libračního bodu L2. Tato poloha bude rovněž pozorovacím „stanovištěm“ observatoře RST.

Nancy Grace Roman Space Telescope

Start: 2025
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km, Lagrangeův librační bod L2
Průměr: 2,4 m
Hmotnost: zatím neznámá
Pozorování v oboru: infračervené záření

Duo vědeckých přístrojů:
  • Wide Field Instrument: širokoúhlá kamera se senzory pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast, 288 megapixelů
  • Coronagraphic Instrument: vysoce kontrastní kamera a spektrometr s úzkým zorným polem pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast spektra
Technické zázemí
  • Šest modulů avioniky: řídicí počítače a elektronika vědeckých přístrojů včetně datového úložiště s kapacitou 10 TB, řídicí počítač observatoře, systém orientace v prostoru včetně šesti gyroskopů, systém napájení a distribuce elektřiny, komunikační a řídicí elektronika, testovací rozhraní a navíc také pohonný systém s více než 1 t paliva.
  • Šest solárních panelů: dva pevné a čtyři výklopné, plocha 33,5 m², výkon 4 100 W
  • Vysokozisková anténa: průměr 1,7 m, přenosová rychlost 1,375 TB denně

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907