William C. Lee (1895–1948): Otec amerických parašutistů

14.09.2015 - Vojtěch Borek

Když příslušníci 101. výsadkové divize v červnu 1944 vyskakovali z letadel nad Normandií, mnozí z nich křičeli „Bill Lee!“, Američané tak vzdávali hold muži, kterému vděčili za svůj vynikající výcvi


Reklama

William Carey Lee se narodil v roce 1915 do rodiny kupce v městečku Dunn. V průběhu studií prokázal nadprůměrné nadání pro baseball, ale Severokarolínská státní univerzita se zaměřovala mimo jiné i na vojenské vzdělání, což mladého studenta silně ovlivnilo. Absolvoval takzvaný Reserve Officers‘ Training Corps, což byl program výcviku záložních důstojníků z řad studentů.

Do armády vstoupil v hodnosti podporučíka pěchoty roku 1917, kdy se Spojené státy americké zapojily do první světové války. V roce 1922 se vrátil na univerzitu, nyní již ale v roli učitele vojenských věd. Jeho další působení na alma mater bylo velmi úspěšné. Jeden z novinových článků jej prý popsal jako „nejpopulárnějšího člena učitelského sboru na fakultě vojenských věd“.

Mnohostranný odborník

Nadějný voják ale zároveň zůstal v armádě a prošel si mnoha různými služebními zařazeními včetně takové exotické destinace, jako byla Panama. V roce 1930 absolvoval tankistický výcvik a poté odjel na stáž do Francie, kde se v tomto směru ještě zdokonalil. Po návratu do vlasti přednášel tankovou a pěchotní taktiku na armádní škole ve Fort Benningu.

V roce 1939 se dočkal nového služebního zařazení, když nastoupil do kanceláře náčelníka pěchoty ve Washingtonu (funkce existující v americké armádě v letech 1920–1942). Tou dobou se však již jeho pozornost začala obracet jiným směrem. Lee pozorně sledoval předválečné pokusy Německa a Sovětského svazu o vybudování parašutistických jednotek, o kterých si shromažďoval co nejvíc informací.

Brzy se stal vyhlášeným odborníkem na problematiku výsadkových vojsk, a když prezident Franklin Delano Roosevelt hledal, koho pověřit jejich výstavbou, padla volba právě na majora Leea. V červnu 1940 William vybral 48 dobrovolníků z 29. pěšího pluku, který byl zrovna posádkou ve Fort Benningu v Georgii. Z těchto mužů vznikla první zkušební četa, kterou Lee vzal do New Yorku, kde se o rok dříve konala světová výstava. Jedna z atrakcí, která stále ještě fungovala, byla padáková věž, na které se začali první američtí výsadkáři cvičit.

Parašutistou ve 47 letech

William „Bill“ Lee nadále stál v čele Velitelství výsadkových jednotek až do srpna 1942, kdy obdržel velení 101. výsadkové divize. Hned v jednom ze svých prvních rozkazů pronesl téměř prorocká slova: „101. výsadková divize nemá žádnou historii, ale čeká ji rande s osudem. (…) Dovolte mi upozornit vás na fakt, že v našem znaku je velký americký orel. To je výstižný emblém pro divizi, která své nepřátele zničí tím, že na ně padne jako blesk z nebes.“

Pod jeho velením se formace rychle měnila v elitu. Sám Lee nechtěl zůstat pozadu, a tak se také zúčastnil parašutistického výcviku. Svůj první seskok v životě absolvoval ve 47 letech. Kromě toho byl také schopným administrátorem, což prokázal při rozšiřování výsadkových vojsk i zajišťování jejich vybavení. Leeho schopnost plánovat zase prověřily na maximum přípravy na operaci Overlord.

Generál patřil ke štábu, který chystal výsadkovou část operace Overlord, a Lee se podílel na určování zón seskoku a primárních cílů. Své okolí si získával také příjemným vystupováním a velkou slušností. Prý pokud dostal od někoho písemný vzkaz s poděkováním, tak sám ještě odpověděl dalším vzkazem s poděkováním.

Řadoví vojáci oceňovali starostlivost, s jakou se snažil zajistit materiální potřeby divize. Všechny proto velmi zasáhlo, když Lee utrpěl 4. února 1944 infarkt. Kvůli tomu se musel vzdát velení divize a vrátil se do Spojených států amerických. V prosinci pak opustil armádu a v roce 1948 zemřel. Své vojáky tedy nakonec do boje nevedl, byť se na to několik let připravoval. Výsadkáři ale na velitele nezapomněli a jeho jméno se z jejich úst neslo 6. června 1944 nad bojištěm.

Reklama

  • Zdroj textu:

    VOJSKA - Američtí výsadkáři

  • Zdroj fotografií: http://generalleeairbornemuseum.org/html/lee.htmlDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907