Windsorský hrad: Od Olivera Cromwella po královskou rodinu

15.10.2013 - Richard Guryča

Když se anglický král Vilém Dobyvatel v roce 1070 rozhodl posílit obranyschopnost tehdejšího královského sídla Tower v Londýně stavbou dalšího hradu, zvolil místo na kopci nad řekou Temží, vzdálené asi třicet kilometrů od Londýna. Nechal tam postavit dřevěný hrad. Dnes zde stojí jeden z největších hradů světa


Reklama

V době vzniku nebyl hrad ničím jiným než strohou vojenskou pevností, obehnanou dřevěnými palisádami. První kamennou stavbu, která založila slávu současného hradního areálu Windsor, pak postavil v roce 1170 Jindřich II. 

Královské sídlo i vězení

Z nejstarších částí hradu přetrvala například kamenná věž, v níž bylo hradní vězení a také tajný východ, jímž mohli obyvatelé hradu uniknout v době obležení.

Eduard III. pak v roce 1360 zbudoval ve Windsoru palác svatého Jiří pro rytíře tehdy nově vzniklého Podvazkového řádu, Jindřich VIII. pak v roce 1528 dokončil stavbu kaple svatého Jiří, započatou už jeho předchůdcem na trůnu Eudardem IV. ve druhé polovině 15 století. Postupně se stabilizující politická situace se v architektuře hradu otiskla formou potlačení pevnostních prvků ve prospěch pohodlných obytných paláců.

Hrad přestál celou řadu pohnutých historických období včetně občanské války, na nějakou dobu se stal sídlem armády republikánského protektora Olivera Cromwella i luxusním královským vězením. Zásadní podíl na současné umělecké výzdobě hradu má král Jiří IV., který nechal Windsor v roce 1820 přestavět v gotickém stylu, zahrnujícím věže, věžičky a cimbuří i reprezentativní sál Waterloo s portréty významných vojevůdců a politiků.

20. listopadu roku 1992 zničil část hradu rozsáhlý požár. Kromě značných škod, které jsou v současné době už beze zbytku odstraněny, přinesl i efekt v podobě rozsáhlých archeologických výzkumů, které provázely rekonstrukci a odhalily mnohá dosud neznámá tajemství z minulosti hradu. Windsor v současné době užívá anglická královská rodina, jejíž oficiálním hlavním sídlem je londýnský Buckinghamský palác.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907