Windsorský hrad: Od Olivera Cromwella po královskou rodinu

15.10.2013 - Richard Guryča

Když se anglický král Vilém Dobyvatel v roce 1070 rozhodl posílit obranyschopnost tehdejšího královského sídla Tower v Londýně stavbou dalšího hradu, zvolil místo na kopci nad řekou Temží, vzdálené asi třicet kilometrů od Londýna. Nechal tam postavit dřevěný hrad. Dnes zde stojí jeden z největších hradů světa


Reklama

V době vzniku nebyl hrad ničím jiným než strohou vojenskou pevností, obehnanou dřevěnými palisádami. První kamennou stavbu, která založila slávu současného hradního areálu Windsor, pak postavil v roce 1170 Jindřich II. 

Královské sídlo i vězení

Z nejstarších částí hradu přetrvala například kamenná věž, v níž bylo hradní vězení a také tajný východ, jímž mohli obyvatelé hradu uniknout v době obležení.

Eduard III. pak v roce 1360 zbudoval ve Windsoru palác svatého Jiří pro rytíře tehdy nově vzniklého Podvazkového řádu, Jindřich VIII. pak v roce 1528 dokončil stavbu kaple svatého Jiří, započatou už jeho předchůdcem na trůnu Eudardem IV. ve druhé polovině 15 století. Postupně se stabilizující politická situace se v architektuře hradu otiskla formou potlačení pevnostních prvků ve prospěch pohodlných obytných paláců.

Hrad přestál celou řadu pohnutých historických období včetně občanské války, na nějakou dobu se stal sídlem armády republikánského protektora Olivera Cromwella i luxusním královským vězením. Zásadní podíl na současné umělecké výzdobě hradu má král Jiří IV., který nechal Windsor v roce 1820 přestavět v gotickém stylu, zahrnujícím věže, věžičky a cimbuří i reprezentativní sál Waterloo s portréty významných vojevůdců a politiků.

20. listopadu roku 1992 zničil část hradu rozsáhlý požár. Kromě značných škod, které jsou v současné době už beze zbytku odstraněny, přinesl i efekt v podobě rozsáhlých archeologických výzkumů, které provázely rekonstrukci a odhalily mnohá dosud neznámá tajemství z minulosti hradu. Windsor v současné době užívá anglická královská rodina, jejíž oficiálním hlavním sídlem je londýnský Buckinghamský palác.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907