Wolf-Rayetova hvězda uprostřed mladé mlhoviny v souhvězdí Střelce

24.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Některé hvězdy vybuchují velmi pomalu. Vzácné, masivní Wolf-Rayetovy hvězdy jsou tak bouřlivé a žhavé, že se pomalu rozpadají přímo před našima očima. Na aktualizovaném snímku Hubbleova vesmírného teleskopu je k vidění zářivá Wolf-Rayetova hvězda Hen 2-427, uprostřed mladičké mlhoviny M1-67.

Wolf-Rayetovy hvězdy je velmi hmotné hvězdy hlavní posloupnosti s vysokou svítivostí a krátkou dobou života (méně než milion let). Jejich povrchová teplota se pohybuje mezi 25 000 K až 100 000 K, přičemž maximum vyzařování probíhá v ultrafialovém spektru. Wolfovy-Rayetovy hvězdy velmi intenzivně odvrhují hmotu do okolního vesmíru, v případě Hen 2-427 vědci odhadují rychlost odvrhovaného materiálu na 150 tisíc kilometrů v hodině.

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: ESA, Hubble, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907