Wolf-Rayetova hvězda uprostřed mladé mlhoviny v souhvězdí Střelce

24.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Některé hvězdy vybuchují velmi pomalu. Vzácné, masivní Wolf-Rayetovy hvězdy jsou tak bouřlivé a žhavé, že se pomalu rozpadají přímo před našima očima. Na aktualizovaném snímku Hubbleova vesmírného teleskopu je k vidění zářivá Wolf-Rayetova hvězda Hen 2-427, uprostřed mladičké mlhoviny M1-67.

Wolf-Rayetovy hvězdy je velmi hmotné hvězdy hlavní posloupnosti s vysokou svítivostí a krátkou dobou života (méně než milion let). Jejich povrchová teplota se pohybuje mezi 25 000 K až 100 000 K, přičemž maximum vyzařování probíhá v ultrafialovém spektru. Wolfovy-Rayetovy hvězdy velmi intenzivně odvrhují hmotu do okolního vesmíru, v případě Hen 2-427 vědci odhadují rychlost odvrhovaného materiálu na 150 tisíc kilometrů v hodině.

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: ESA, Hubble, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907