World Press Photo 2015: Ocenění získal snímek afrických trosečníků

14.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Italské pobřeží je pro africké imigranty jednou z nejčastějších bran do Evropské unie. V roce 2013 jich na chatrných člunech k břehům Itálie dorazilo každý měsíc téměř 10 tisíc. Po neštěstí z 3. října 2013, při němž u ostrova Lampedusa zahynulo 366 běženců, spustila italská vláda operaci nazvanou Mare Nostrum (Naše moře). Operace, která měla zásadním způsobem snížit příliv afrických imigrantů a zabránit katastrofám jako v Lampeduse, ale zatím žádné velké výsledky nepřináší. Jen za rok 2014 italské úřady napočítaly přes 170 tisíc nových afrických běženců. Drtivá většina se přitom do země dostává po moři ze 440 kilometrů vzdálené Libye. Snímek, oceněný v prestižní fotografické soutěži World Press Photo 2015, zachycuje trosečníky vylovené zhruba 30 kilometrů severně od lybijského pobřeží. Vítěze letošního ročníku soutěže si můžete prohlédnout na www.worldpressphoto.org.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907