World Space Observatory/Ultraviolet: Jak vznikají hvězdy

18.03.2014

Vesmír v ultrafialové -<p>Model teleskopu WSO-UV na výstavě Space Week v Madrid, květen 2011</p>
Vesmír v ultrafialové -

Model teleskopu WSO-UV na výstavě Space Week v Madrid, květen 2011


Reklama

Na vývoji a výrobě vesmírného dalekohledu World Space Observatory/Ultraviolet (WSO-UV) spolupracují kromě Ruska také Španělsko, Itálie, Německo a Ukrajina. Jeho úkolem bude hledat další, detailnější odpovědi na otázky týkající se vzniku a vývoje vesmíru, vzniku hvězd a galaxií, planet či exoplanet apod. Sledování vesmíru bude dalekohled provádět v oboru viditelného světla a ultrafialového záření.

Po vypuštění bude obíhat kolem Země ve výšce 35 800 km, se sklonem 51,6° k rovníku. Antény k příjmu vědeckých dat budou kromě Ruska rozmístěny například v Jižní Africe či na území Číny. Očekávaná životnost vesmírného dalekohledu je deset let. 

World Space Observatory/Ultraviolet
Start: 2017 (?)
Výška oběžné dráhy: 35 800 km
Průměr: 1,7 m
Hmotnost: 2 900 kg
Pozorování v oboru: viditelné světlo a ultrafialové záření

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907