X-47: Neviditelný bezpilotní letoun další generace

06.01.2014 - Jan Miklín

Na pozemních základnách, na moři i ve vzduchu pokračují pilotní testy prototypu X-47, možného nástupce bombardéru B-2. Na rozdíl od něj jde o bezpilotní letadlo – dron


Reklama

Úloha dálkově řízených letadel – nazývaných také drony – se během posledních několik let několikanásobně zvětšila. Zejména USA je využívají k rychlým zásahům s jednou velkou výhodou: pilot stroje není při bojové akci ohrožen. Jedním z mnoha vyvíjených či testovaných dronů nové generace je Northrop Grumman X-47.

Úspěchy na moři

X-47 svým tvarem na první pohled připomíná známý „neviditelný“ bombardér B-2. K jeho konstrukci byly využity kompozitní materiály, snižující váhu stroje. Celkem byly zatím vyrobeny dvě varianty A a B. První – označovaná jako Pegasus – vzlétla již v roce 2003, v současné době je však v plném testování její nástupce.

Varianta B se vyznačuje skládacími křídly a schopností startovat a přistávat na letadlových lodích. Poprvé to letoun dokázal na palubě USS George H. W. Bush v květnu loňského letu, v současné době pokračují testy na USS Theodore Roosvelt. Letadlo dosahující maximální rychlosti Mach 0,9 již úspěšně vyzkoušelo tankování za letu a má za sebou více jak stovku letů.

Northrop Grumman plánuje ještě stavbu další, výrazně větší varianty označované písmenem C, která by měla mít výrazně větší nosnost a rozměry – rozpětí křídel by mělo být přes padesát metrů. Z řady X-47 by pak měly vzniknout stroje, které do služby vstoupí v roce 2019.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: US Navy

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907