Yellowstonský supervulkán: Ještě větší hrozba

13.12.2013 - Jan Miklín

Výbuchům takzvaných supervulkánů a jejich důsledkům se přičítají mnohé z přelomových etap vývoje Země. Nová měření v Yellowstoském národním parku ukázala, že tamní supervulkán je mnohem větší, než vědci dosud předpokládali


Reklama

K výzkumu posloužily vědcům z University of Utah seismometry, které rozmístili v horkém území. K měření velikosti magmatického krbu, vyplněného rozžhaveným magmatem, posloužila analýza zemětřesných vln, které po průchodu tekutým prostředím mají jiné vlastnosti. „Pracovali jsme zde dlouho, a vždy jsme předpokládali, že je supervulkán větší, než si myslíme, ale tyto výsledky jsou šokující,“ uvedl představení výsledků profesor Bob Smith.

Číhající zkáza

Měření ukázala, že magmatický krb má délku 90 km, šířku 30 km a hloubku mezi 2 až 15 km. „Je to ohromné, ale nevím, zda je kvůli tomu hrozba větší,“ říká profesor. Během poslední fáze explodoval yellowstonský supervulkán třikrát – před 2,1 miliony, 1,3 miliony a 640 tisíci lety. Během posledního výbuchu bylo do vzduchu vyvrženo okolo tisíce kubických kilometrů vulkanických skal, prachu a popela. Vědci z dat předpokládají, že jeho erupce mají periodu zhruba sedm set tisíc let.

„A to znamená, že další je velmi blízko nebo má dokonce zpoždění,“ říká geolog. Nasvědčovat by tomu mohly i výsledky pozorování tlaku v magmatickém krbu, které probíhají zprostředkovaně měřením vertikálního pohybu povrchu Yellowstonské plošiny. Mezi roky 2004 a 2008 zdvih vzrostl na asi trojnásobek průměru, necelých 8 cm za rok. Od roku 2010 se ale zase téměř zastavil. I přes šetné výzkumy a pozorování tak bude možná další výbuch překvapením.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907