Yellowstonský supervulkán: Ještě větší hrozba

13.12.2013 - Jan Miklín

Výbuchům takzvaných supervulkánů a jejich důsledkům se přičítají mnohé z přelomových etap vývoje Země. Nová měření v Yellowstoském národním parku ukázala, že tamní supervulkán je mnohem větší, než vědci dosud předpokládali


Reklama

K výzkumu posloužily vědcům z University of Utah seismometry, které rozmístili v horkém území. K měření velikosti magmatického krbu, vyplněného rozžhaveným magmatem, posloužila analýza zemětřesných vln, které po průchodu tekutým prostředím mají jiné vlastnosti. „Pracovali jsme zde dlouho, a vždy jsme předpokládali, že je supervulkán větší, než si myslíme, ale tyto výsledky jsou šokující,“ uvedl představení výsledků profesor Bob Smith.

Číhající zkáza

Měření ukázala, že magmatický krb má délku 90 km, šířku 30 km a hloubku mezi 2 až 15 km. „Je to ohromné, ale nevím, zda je kvůli tomu hrozba větší,“ říká profesor. Během poslední fáze explodoval yellowstonský supervulkán třikrát – před 2,1 miliony, 1,3 miliony a 640 tisíci lety. Během posledního výbuchu bylo do vzduchu vyvrženo okolo tisíce kubických kilometrů vulkanických skal, prachu a popela. Vědci z dat předpokládají, že jeho erupce mají periodu zhruba sedm set tisíc let.

„A to znamená, že další je velmi blízko nebo má dokonce zpoždění,“ říká geolog. Nasvědčovat by tomu mohly i výsledky pozorování tlaku v magmatickém krbu, které probíhají zprostředkovaně měřením vertikálního pohybu povrchu Yellowstonské plošiny. Mezi roky 2004 a 2008 zdvih vzrostl na asi trojnásobek průměru, necelých 8 cm za rok. Od roku 2010 se ale zase téměř zastavil. I přes šetné výzkumy a pozorování tak bude možná další výbuch překvapením.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907