Yosemity: Království ohromujících vertikál

10.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Yosemitský národní park se rozkládá na ploše 3 081 km2 ve východní části střední Kalifornie. Jsou zde tisícovky jezer a jezírek, 2 600 km vodních toků a 1 300 km turistických cest. Park je známý výraznými žulovými masivy, vodopády, čistými vodními toky, obřími sekvojemi a bohatstvím přírodních druhů. Ze 7 000 rostlinných druhů, které se nacházejí v Kalifornii, je jich přes 20 % právě v Yosemitském národním parku.

Ačkoli Yosemity nebyly prvním národním parkem na území USA (tím se stal v roce 1872 Yellowstone), vznik myšlenky chráněných přírodních lokalit je s ním nerozdílně spjat. Tato oblast byla za národní park prohlášena již v roce 1890 a v roce 1984 uznána za Světové dědictví. Každoročně sem zavítá přes 3,5 milionu turistů, z nichž většina míří pouze do oblasti Yosemitského údolí, kde je k vidění několik pozoruhodných přírodních útvarů. Nejvýraznější z nich je El Capitan – 910 metrů vysoká vertikální žulová stěna, která je nejen úžasným přírodním monumentem, ale také obrovskou výzvou pro všechny horolezce na světě. Ti, kterým se tuto stěnu, jež byla kdysi považována za nezdolatelnou, podařilo pokořit, jí důvěrně říkají „El-Cap“.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Na protější straně údolí se nedá přehlédnout 188 metrů vysoký vodopád pojmenovaný „Nevěstin závoj“. Když fouká silnější vítr, voda padá na stranu a během nižšího stavu vody a malého průtoku se kapky ani nedostanou k zemi. Kvůli tomuto jevu mu v minulosti domorodí obyvatelé údolí přezdívali Pohono, což znamená „Duch dýmajícího větru“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907