Yosemity: Království ohromujících vertikál

10.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Yosemitský národní park se rozkládá na ploše 3 081 km2 ve východní části střední Kalifornie. Jsou zde tisícovky jezer a jezírek, 2 600 km vodních toků a 1 300 km turistických cest. Park je známý výraznými žulovými masivy, vodopády, čistými vodními toky, obřími sekvojemi a bohatstvím přírodních druhů. Ze 7 000 rostlinných druhů, které se nacházejí v Kalifornii, je jich přes 20 % právě v Yosemitském národním parku.

Ačkoli Yosemity nebyly prvním národním parkem na území USA (tím se stal v roce 1872 Yellowstone), vznik myšlenky chráněných přírodních lokalit je s ním nerozdílně spjat. Tato oblast byla za národní park prohlášena již v roce 1890 a v roce 1984 uznána za Světové dědictví. Každoročně sem zavítá přes 3,5 milionu turistů, z nichž většina míří pouze do oblasti Yosemitského údolí, kde je k vidění několik pozoruhodných přírodních útvarů. Nejvýraznější z nich je El Capitan – 910 metrů vysoká vertikální žulová stěna, která je nejen úžasným přírodním monumentem, ale také obrovskou výzvou pro všechny horolezce na světě. Ti, kterým se tuto stěnu, jež byla kdysi považována za nezdolatelnou, podařilo pokořit, jí důvěrně říkají „El-Cap“.

TIP: Yosemitský národní park: Svět velkých stromů a skal

Na protější straně údolí se nedá přehlédnout 188 metrů vysoký vodopád pojmenovaný „Nevěstin závoj“. Když fouká silnější vítr, voda padá na stranu a během nižšího stavu vody a malého průtoku se kapky ani nedostanou k zemi. Kvůli tomuto jevu mu v minulosti domorodí obyvatelé údolí přezdívali Pohono, což znamená „Duch dýmajícího větru“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907