Z Londýna do New Yorku vlakem? Za pár let to může být realita

03.04.2015 - Martin Reichman

Rusko představilo svůj plán vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Londýn, Moskvu, Peking a New York


Reklama

Plán na vybudování dopravního koridoru vedoucího přes Beringův průliv, který by spojil asijský a severoamerický kontinent, není nic nového. Od konce 19. století se podobné myšlenky objevují vcelku pravidelně a zahrnují systém podmořských tunelů a mostů. Nově se do debaty o tomto intercivilizačním projektu zapojilo i Rusko.

Představený projekt dopravního superkoridoru je dílem rektora Moskevské státní univerzity Viktora Sadovnicije, akademika Gennadije Osipova. Podle šéfa ruských drah Vladimira Jakunina by propojení stávajících dopravních sítí mohlo nastartovat globální ekonomický růst.

Plán počítá s přemostěním Čukotského poloostrova v Rusku a poloostrova Seward na Aljašce, s využitím ostrovů ležících uprostřed průlivu. Celková délka mostu by patrně přesahovala 100 kilometrů.

S podobným plánem přišla v loňském roce i Čína, která by případný nově vzniklý koridor ráda začlenila do svého neméně ambiciózního plánu transkontinentální vysokorychlostní železnice. Země středu ale budoucnost projektu vidí spíše pod zemí. Podle čínských odborníků je možné spojit obě části prostřednictvím 200 kilometrů dlouhého podmořského tunelu. 

  • Zdroj textu:

    The Independent

  • Zdroj fotografií: Google Maps

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907