Reklama


Z Londýna do New Yorku vlakem? Za pár let to může být realita

03.04.2015 - Martin Reichman

Rusko představilo svůj plán vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Londýn, Moskvu, Peking a New York


Reklama

Plán na vybudování dopravního koridoru vedoucího přes Beringův průliv, který by spojil asijský a severoamerický kontinent, není nic nového. Od konce 19. století se podobné myšlenky objevují vcelku pravidelně a zahrnují systém podmořských tunelů a mostů. Nově se do debaty o tomto intercivilizačním projektu zapojilo i Rusko.

Představený projekt dopravního superkoridoru je dílem rektora Moskevské státní univerzity Viktora Sadovnicije, akademika Gennadije Osipova. Podle šéfa ruských drah Vladimira Jakunina by propojení stávajících dopravních sítí mohlo nastartovat globální ekonomický růst.

Plán počítá s přemostěním Čukotského poloostrova v Rusku a poloostrova Seward na Aljašce, s využitím ostrovů ležících uprostřed průlivu. Celková délka mostu by patrně přesahovala 100 kilometrů.

S podobným plánem přišla v loňském roce i Čína, která by případný nově vzniklý koridor ráda začlenila do svého neméně ambiciózního plánu transkontinentální vysokorychlostní železnice. Země středu ale budoucnost projektu vidí spíše pod zemí. Podle čínských odborníků je možné spojit obě části prostřednictvím 200 kilometrů dlouhého podmořského tunelu. 

  • Zdroj textu:

    The Independent

  • Zdroj fotografií: Google Maps

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907