Za 50 let zemřelo v důsledku střelby více Američanů, než ve všech válkách

08.12.2015 - Martin Reichman

V důsledku střelby zemřelo v USA více lidí, než kolik jich padlo za oběť válkám, terorismu, AIDS a užívání drog dohromady


Reklama

Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických zaručuje občanům držet a nosit zbraně. Společně s dalšími devíti dodatky je součástí Listiny práv a toto právo nesmí být omezováno na státní ani federální úrovni.

Nedotknutený Druhý dodatek

Dodatek byl sepsán jako pojistka pro případ nástupu tyranské vlády, která by se pokusila omezovat základní práva lidu a kterou by se nepodařilo odvolat standardním politickým procesem. V takovém případě by ji mohli občané svrhnout za použití zbraní. Zbraně v rukou spořádaných občanů také slouží jako jakási protiváha státní a federální ozbrojené moci.

Právo nosit zbraň ale neplatí absolutně, jsou z něj vyňaty některé typy zbraní a nevztahuje se na osoby v minulosti trestané (například za domácí násilí), osoby zneužívající návykové látky, nelegální imigranty, osoby, které se zřekly amerického občanství a osoby duševně nemocné.

Přestože neexistuje přesná statistika, odhaduje se, že mezi civilisty koluje v USA 283 milionů střelných zbraní. Ročně se jich zde prodá okolo 4,5 milionu (z toho 2 miliony ručních). Podíl domácností vybavených nějakou střelnou zbraní sice vytrvale klesá (přibližně 33 % v roce 2009), zároveň ale stoupá jejich počet.

Amerika má problém

Velká dostupnost palných zbraní v USA bývá ale spojována s výskytem tzv. šílených střelců a vysokou kriminalitou obecně. Podle serveru Vox.com zemřelo za posledních 50 let v důsledku střelby více Američanů, než kolik jich padlo ve všech válkách, ve kterých se USA kdy angažovaly. Statistika zahrnuje vraždy, nehody i sebevraždy střelnou zbraní, kterých je za jediný rok v USA zhruba 33 tisíc (z toho asi 21 tisíc sebevražd střelnou zbraní).

Od konce války ve Vietnamu bylo v bojových misích zabito „jen“ 67 tisíc Američanů, tedy stejný počet jako za 2 roky v USA. 400 tisíc Američanů, kteří padli během 2. světové války, zemře v důsledku střelby v mírových časech zhruba každých 12 let.

Od dob vzniku USA zemřelo podle Vox.com v boji 1,17 milionu Američanů. Oproti tomu v důsledku vražd, nehod a sebevražd střelnou zbraní to bylo jen za posledních 47 let 1,49 milionu Američanů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    vox.com, heedinggodscall.org, fbi.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907