Za 50 let zemřelo v důsledku střelby více Američanů, než ve všech válkách

08.12.2015 - Martin Reichman

V důsledku střelby zemřelo v USA více lidí, než kolik jich padlo za oběť válkám, terorismu, AIDS a užívání drog dohromady


Reklama

Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických zaručuje občanům držet a nosit zbraně. Společně s dalšími devíti dodatky je součástí Listiny práv a toto právo nesmí být omezováno na státní ani federální úrovni.

Nedotknutený Druhý dodatek

Dodatek byl sepsán jako pojistka pro případ nástupu tyranské vlády, která by se pokusila omezovat základní práva lidu a kterou by se nepodařilo odvolat standardním politickým procesem. V takovém případě by ji mohli občané svrhnout za použití zbraní. Zbraně v rukou spořádaných občanů také slouží jako jakási protiváha státní a federální ozbrojené moci.

Právo nosit zbraň ale neplatí absolutně, jsou z něj vyňaty některé typy zbraní a nevztahuje se na osoby v minulosti trestané (například za domácí násilí), osoby zneužívající návykové látky, nelegální imigranty, osoby, které se zřekly amerického občanství a osoby duševně nemocné.

Přestože neexistuje přesná statistika, odhaduje se, že mezi civilisty koluje v USA 283 milionů střelných zbraní. Ročně se jich zde prodá okolo 4,5 milionu (z toho 2 miliony ručních). Podíl domácností vybavených nějakou střelnou zbraní sice vytrvale klesá (přibližně 33 % v roce 2009), zároveň ale stoupá jejich počet.

Amerika má problém

Velká dostupnost palných zbraní v USA bývá ale spojována s výskytem tzv. šílených střelců a vysokou kriminalitou obecně. Podle serveru Vox.com zemřelo za posledních 50 let v důsledku střelby více Američanů, než kolik jich padlo ve všech válkách, ve kterých se USA kdy angažovaly. Statistika zahrnuje vraždy, nehody i sebevraždy střelnou zbraní, kterých je za jediný rok v USA zhruba 33 tisíc (z toho asi 21 tisíc sebevražd střelnou zbraní).

Od konce války ve Vietnamu bylo v bojových misích zabito „jen“ 67 tisíc Američanů, tedy stejný počet jako za 2 roky v USA. 400 tisíc Američanů, kteří padli během 2. světové války, zemře v důsledku střelby v mírových časech zhruba každých 12 let.

Od dob vzniku USA zemřelo podle Vox.com v boji 1,17 milionu Američanů. Oproti tomu v důsledku vražd, nehod a sebevražd střelnou zbraní to bylo jen za posledních 47 let 1,49 milionu Američanů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    vox.com, heedinggodscall.org, fbi.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907