Za podivným vzhledem hvězdy „Ošklivky“ může být vesmírný kanibalismus

26.05.2015 - Martin Reichman

Vědci odhalili velmi zvláštní chování Wolf-Rayetovy hvězdy vzdálené 3 tisíce světelných let od Země. Je možné, že se stala obětí vesmírného kanibalismu


Reklama

Wolf-Rayetova hvězda, s označením NaSt1, je opravdovým vesmírným podivínem. Tato velmi hmotná hvězda hlavní posloupnosti svým tvarem a chováním vůbec neodpovídá pozorováním, které astronomové objevili u podobných typů hvězd. Namísto masivního odvrhování hmoty do okolního vesmíru, jak je u kandidátů supernov běžné, má NaSt1 kolem sebe jakýsi plynný disk, podobající se obří placce, s průměrem 3,2 bilionu kilometrů. Nic podobného u žádné Wolf-Rayetovy hvězdy astronomové ještě nepozorovali.

Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení podivného tvaru NaSt1 by podle vědců mohl být zvláštní binární systém, v němž by NaSt1 ukrývala další masivní hvězdu, která by kanibalizovala na odvrhovaném materiálu. Tuto teorii podporují i nové snímky pořízené Hubbleovým vesmírným teleskopem. NaSt1 je zhruba 20× hmotnější než naše Slunce a od Země ji dělí přibližně 3 tisíce světelných let.

  • Zdroj textu:

    hubblesite.org

  • Zdroj fotografií: J. Mauerhan

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907