Začala Bitva národů u Lipska

16 . 10 . 1813

Reklama

16. října 1813 se nedaleko německého Lipska začala psát nová etapa evropské politiky. Neporazitelný „císař Francouzů“ Napoleon Bonaparte vedl své vojsko vstříc zdrcující porážce, která předznamenala jeho pád.

V rozhodující bitvě napoleonských válek, která se odehrála mezi 16. – 19. říjnem, proti sobě stanuly francouzská armáda a koaliční vojsko zastoupené Rakouskem, Ruskem, Pruskem a Švédskem. Krvavý střet, která si vyžádal obrovské ztráty na obou stranách, skončil pro Napoleona katastrofálně. Nejen, že byl nucen troubit na ústup, ale svoji pověst neohroženého vojevůdce již neobnovil. Bitva u Lipska se měla stát jeho jízdenkou do prvního vyhnanství na ostrov Elbu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907