Začala Bitva národů u Lipska

16 . 10 . 1813

Reklama

16. října 1813 se nedaleko německého Lipska začala psát nová etapa evropské politiky. Neporazitelný „císař Francouzů“ Napoleon Bonaparte vedl své vojsko vstříc zdrcující porážce, která předznamenala jeho pád.

V rozhodující bitvě napoleonských válek, která se odehrála mezi 16. – 19. říjnem, proti sobě stanuly francouzská armáda a koaliční vojsko zastoupené Rakouskem, Ruskem, Pruskem a Švédskem. Krvavý střet, která si vyžádal obrovské ztráty na obou stranách, skončil pro Napoleona katastrofálně. Nejen, že byl nucen troubit na ústup, ale svoji pověst neohroženého vojevůdce již neobnovil. Bitva u Lipska se měla stát jeho jízdenkou do prvního vyhnanství na ostrov Elbu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907