Záchrana na „ďábelském“ ostrově: Rezervace pro ďábly medvědovité

24.02.2014 - redakce 100+1

Čtrnáct ďáblů medvědovitých bude přemístěno do rezervace na malém australském ostrově Maria, kde by měli založit soběstačnou populaci. Vybraná zvířata netrpí nakažlivým nádorovým onemocněním, které v posledních letech tento živočišný druh neúprosně decimuje – od roku 1996 klesl počet jedinců v populaci o šokujících 91 %


Reklama

Tzv. „pojistná populace“ má zajistit, že ďáblové čelící v důsledku rakoviny tváře extrémní situaci, nevymřou. Ostrov Maria, který se stane jejich domovem, byl zařazen mezi národní parky a jeho členitá krajina je dostupná pouze lodí či letadlem. Jelikož ďáblové na ostrově nikdy nežili, obávané onemocnění by se tu nemělo vyskytovat. Jednotlivá zvířata projdou před vypuštěním pečlivou kontrolou a budou nadále bedlivě sledována.

TIP: Výzkum nakažlivé rakoviny ďáblů pomůže i lidským pacientům

Vědci vyloučili, že by introdukce ďáblů na ostrov měla mít negativní vliv na zdejší ekosystémy, ale i tyto aspekty budou součástí dalšího sledování. V případě úspěchu celého projektu plánuje vláda v následujících dvou letech rozšíření populace o dalších padesát kusů. Podle tasmánského ministra životního prostředí Briana Wightmana jde o velký krok kupředu v zápase s vyhynutím ďáblů medvědovitých. Záložní populace zdravých jedinců je navíc zamýšlena jako zdroj pro budoucí reintrodukci zvířat do tasmánské přírody. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907