(Za)chráněná zvířata: Vzkříšení rohatého krasavce

27.05.2013 - Zuzana Teličková

Ještě před čtyřiceti lety bylo možné ve Spojených arabských emirátech spatřit stádečka přímorožce arabského. Poslední volně žijící kus této bílé antilopy, která se vyznačuje protáhlejší černobílou hlavou a přímými rohy o délce asi 90 centimetrů, však byl zastřelen v roce 1972

<p>V roli obchodníků putovali po Zlaté stezce se zbožím obvykle sedláci, jimž se říkalo soumaři.</p>

V roli obchodníků putovali po Zlaté stezce se zbožím obvykle sedláci, jimž se říkalo soumaři.


Reklama

Naštěstí byl kritický stav patrný již deset let předtím a dal vzniknout záchrannému projektu Operace Oryx, který roku 1962 zahájila zoologická zahrada ve Phoenixu. Její zaměstnanci umístili do výběhu tři přímorožce odchycené v Ománu a postupně k nim přidali šest dalších, chovaných v zajetí. Vzniklo tak funkční stádo s novými přírůstky a za dvacet let mohli chovatelé vypustit do volné přírody deset prvních kusů. Nebýt pytláků, kteří chytali přímorožce do soukromých zoologických zahrad, byl by projekt úspěšný již tehdy. Takto ale bylo třeba v asistovaném návratu přímorožců do přírody pokračovat.

Postupně bylo vypuštěno dalších 98 kusů a v současné době se arabskou pouští prohání asi 500 jedinců. Zpočátku budou mít stáda k dispozici přístřešky i potravu, kterou jim zajistí agentura pro ochranu životního prostředí, postupně se ale naučí starat se o sebe sama. Návrat antilop do volné přírody podporuje kromě Ománu a Spojených arabských emirátů také Saúdská Arábie, takže naděje na úspěch projektu je velká.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907