Záhada bludných balvanů z Údolí smrti je konečně rozřešena

29.08.2014 - Martin Reichman

Obrovské, 300 kilogramové balvany, pohybující se samovolně po sedmihektarovém jezeře, nedávaly 60 let spát mnoha vědcům a lovcům záhad. Nyní se ale podařilo tuto záhadu rozluštit


Reklama

Stovky klikatých rýh ve dně suchého jezera The Racetrack Playa, ležícího v severozápadní části kalifornského Národního parku Death Valley, dlouhou dobu nedaly spát desítkám vědců, badatelů a lovců záhad. Velké balvany se zde bez vysvětlení pohybovaly po dně vyschlého jezera a jako důkaz svého pohybu v něm zanechávaly hluboké rýhy.

Desítky hypotéz a žádný důkaz

Posun kamenů se odehrával nepravidelně zhruba v intervalu dvou až tří let a žádné pozorování jej až donedávna nezachytilo. Některé balvany se přitom nepohnuly více než deset let. Balvany, z nichž ty největší vážily i 320 kilogramů, se po dně jezera pohybovaly po rozdílných a nepravidelných trajektoriích. Dva balvany podobné velikosti urazily rozdílnou vzdálenost a také jejich směr byl různý. 

Rozřešení záhady přinesl až výzkum Richarda Norrise z oceánografického institutu v San Diegu. Ten v roce 2011 přivezl na jezero Racetrack patnáct podobných balvanů a vybavil je GPS zařízeními, které se aktivovaly pohybem. Dlouhou dobu se nic nedělo, až v prosinci 2013 vědci zaznamenali změnu.

Jezero bylo v této době pokryto zhruba sedmicentimetrovou vrstvou vody, ovšem trocha vody pochopitelně nemohla rozpohybovat těžké balvany a přemístit je desítky a stovky metrů daleko. K tomu byla, jak vědci zjistili, zapotřebí poměrně vzácná kombinace podmínek.

Jízda na ledových plotách

Během chladných nocí se voda v jezeru Racetrack proměnila v ledovou tříšť a vytvořila lehké, ale dostatečně pevné ledové tabule. Ve chvíli, kdy led začal tát, se tyto tabule rozdělily na velké samostatné pláty, často o velikosti fotbalového hřiště a vlivem větru se začaly po dně jezera pohybovat, nesouce přitom i svůj kamenný náklad. Nejednalo se přitom o nijak silný vítr, k pohybu stačil mírný vítr o rychlosti 3 až 5 metrů za sekundu.

Kameny se po jezeře pohybovaly rychlostí 2 až 6 metrů za minutu, což je při běžném pozorování bez pevného referenčního bodu téměř nepostřehnutelné. Některé cestovaly pár sekund, jiné i čtvrt hodiny. Některé balvany svůj pohyb opakovaly a měnily směr podle aktuálního směru větru a uspořádání ledových ploten.

  • Zdroj textu:

    scripps.ucsd.edu

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907