Záhada bludných balvanů z Údolí smrti je konečně rozřešena

29.08.2014 - Martin Reichman

Obrovské, 300 kilogramové balvany, pohybující se samovolně po sedmihektarovém jezeře, nedávaly 60 let spát mnoha vědcům a lovcům záhad. Nyní se ale podařilo tuto záhadu rozluštit


Reklama

Stovky klikatých rýh ve dně suchého jezera The Racetrack Playa, ležícího v severozápadní části kalifornského Národního parku Death Valley, dlouhou dobu nedaly spát desítkám vědců, badatelů a lovců záhad. Velké balvany se zde bez vysvětlení pohybovaly po dně vyschlého jezera a jako důkaz svého pohybu v něm zanechávaly hluboké rýhy.

Desítky hypotéz a žádný důkaz

Posun kamenů se odehrával nepravidelně zhruba v intervalu dvou až tří let a žádné pozorování jej až donedávna nezachytilo. Některé balvany se přitom nepohnuly více než deset let. Balvany, z nichž ty největší vážily i 320 kilogramů, se po dně jezera pohybovaly po rozdílných a nepravidelných trajektoriích. Dva balvany podobné velikosti urazily rozdílnou vzdálenost a také jejich směr byl různý. 

Rozřešení záhady přinesl až výzkum Richarda Norrise z oceánografického institutu v San Diegu. Ten v roce 2011 přivezl na jezero Racetrack patnáct podobných balvanů a vybavil je GPS zařízeními, které se aktivovaly pohybem. Dlouhou dobu se nic nedělo, až v prosinci 2013 vědci zaznamenali změnu.

Jezero bylo v této době pokryto zhruba sedmicentimetrovou vrstvou vody, ovšem trocha vody pochopitelně nemohla rozpohybovat těžké balvany a přemístit je desítky a stovky metrů daleko. K tomu byla, jak vědci zjistili, zapotřebí poměrně vzácná kombinace podmínek.

Jízda na ledových plotách

Během chladných nocí se voda v jezeru Racetrack proměnila v ledovou tříšť a vytvořila lehké, ale dostatečně pevné ledové tabule. Ve chvíli, kdy led začal tát, se tyto tabule rozdělily na velké samostatné pláty, často o velikosti fotbalového hřiště a vlivem větru se začaly po dně jezera pohybovat, nesouce přitom i svůj kamenný náklad. Nejednalo se přitom o nijak silný vítr, k pohybu stačil mírný vítr o rychlosti 3 až 5 metrů za sekundu.

Kameny se po jezeře pohybovaly rychlostí 2 až 6 metrů za minutu, což je při běžném pozorování bez pevného referenčního bodu téměř nepostřehnutelné. Některé cestovaly pár sekund, jiné i čtvrt hodiny. Některé balvany svůj pohyb opakovaly a měnily směr podle aktuálního směru větru a uspořádání ledových ploten.

Reklama

  • Zdroj textu:

    scripps.ucsd.edu

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907