Záhada sibiřského kráteru: Vědci navštívili černou díru

24.11.2014 - Martin Reichman

Nejméně tři záhadné krátery se během letošního léta objevily na různých místech Sibiře. Ruští vědci je vydali prozkoumat


Reklama

První velký kráter se objevil na poloostrově Jamal letos v červenci, o několik týdnů později se objevily dva podobné krátery nedaleko. Svědci hovoří o mimozemském původu a svět oběhly záběry záhadného otvoru s průměrem až 80 metrů. Vědci z Russian Centre of Arctic Exploration se je nyní vydali prozkoumat, aby odebrali vzorky a zjistili, jakým způsobem krátery vznikly.

Ředitel ruského centra, Vladimir Puškarev, v rozhovoru pro deník The Siberian Times řekl, že se jim podařilo sesbírat důležité vzorky a provést všechna naplánovaná měření. Kráter na poloostrově Jamal je hluboký 16,5 metru a na jeho dně se nachází zamrzlé jezero. To má podle prvních měření hloubku až 10 metrů.

Extrémní léto uvolnilo metan

Přestože na přesnou příčinu vzniku kráterů si budeme muset počkat, než proběhnou analýzy, za zcela vyloučený považuje Puškarev jakýkoli mimozemský původ. Za nejpravděpodobnější příčinu vzniku těchto kráterů ředitel označil metan. Některá měření ukazují, že sibiřská léta v posledních dvou letech byla nejteplejší za posledních 120 tisíc let. Je proto možné, že jinak trvale zmrzlá půda (permafrost) rozmrzla a uvolnila tak velké množství metanu.

TIP: Narůstající hrozba: Na Sibiři našli 7 tisíc bublin metanu hrozících explozí

Prozatím krátery nepředstavují žádné větší nebezpečí. "Musíme je důkladně prostudovat, abychom se ujistili o jejich podstatě a nemuseli se jich bát," dodal Vladimir Puškarev. Pokud by ale došlo k dalším podobným incidentům, mohl by metan unikající ze zdejších obrovských zásob negativně ovlivnit míru oteplování nejen v této oblasti.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907