Záhada tmavých a jasných kráterů trpasličí planety Ceres

21.02.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Co znamenají ty jasné skvrny na trpasličí planetě Ceres? Jak se kosmická sonda Dawn přibližuje k největšímu objektu v pásu planetek, pořizuje stále detailnější snímky. Většina povrchu Cerery je tmavá a silně pokrytá krátery, podobně jako náš Měsíc a planeta Merkur. Ani nové snímky však nevyjasnily podstatu poměrně jasných skvrn.

Za pár týdnů (6. března) již ale bude sonda (doufejme úspěšně) navedena na oběžnou dráhu objektu, díky čemuž by mohla tuto záhadu konečně odhalit.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907