Výzkum naznačuje, že světlé skvrny na Ceres zřejmě nesouvisí s ledem

10.08.2015 - Martin Reichman

Ani desítky fotografií záhadných skvrn na povrchu Ceres nedokázaly rozklíčovat jejich původ. Vědci předběžně vylučují led


Reklama

Nová animace povrchu Ceres, která byla sestavena z desítek snímků pořízených sondou Dawn, ukazuje obdivuhodné podrobnosti. Odpovědi na dvě nejpalčivější otázky ale stále nepřináší. Vědci prozkoumali záhadné světlé skvrny nacházející se uprostřed kráteru Occator. Měření ukázala, že míra odrazivosti světla různých vlnových délek neodpovídá vlastnostem ledu. Celková míra odrazivosti světla je nižší, než je u ledu běžné. Další výzkum se proto soustředí na možnost, že by skvrny byly tvořeny strukturami solí.

Další doposud nezodpovězenou otázkou je původ pyramidové hory v severní části Ceres. Hora, jejíž výška se odhaduje na 6 kilometrů, není podle vědců součástí žádného kráteru a tyčí se nad rovinatou plání. Zároveň jde o nejvyšší objekt, který byl na Ceres zaznamenán.

Vědci doufají, že odpovědi na nezodpovězené otázky přinesou příští dny. Sonda Dawn totiž sestoupí na doposud nejnižší oběžnou dráhu a od povrchu trpasličí planetky ji bude dělit jen 1 500 kilometrů. Tato vzdálenost je třikrát menší, než dosavadní výška oběžné dráhy Dawn.

Kromě pyramidové hory a světlých skvrn v kráteru Occator se výzkum zaměří také na jižní část Ceres. Jako nejzajímavější se jeví duo velkých kráterů Urvara a Yalode, a také rozsáhlá impaktní pánev Kerwan, nacházející se na jižní polokouli těsně pod rovníkem.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907