Záhada tvaru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko vyřešena

30.09.2015 - Martin Reichman

Jak přišla kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko ke svému zvláštnímu vzhledu? Podle vědců vznikla během srážky dvou těles


Reklama

Podivný „kačenkovitý“ tvar komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko má svůj původ v dávné srážce dvou samostatných vesmírných těles. Ukázal to rozbor snímků s vysokým rozlišením, které shromáždila sonda Rosetta. Podle vědců z ESA došlo ke spojení v nízké rychlosti někdy v časech formování naší Sluneční soustavy.

TIP: Jak je velká tříkilometrová kometa 67/Churyumov-Gerasimenko?

Podle Mattea Massironiho to dokazuje fakt, že obě části komety mají svůj vnější obal uspořádaný v odlišných vrstvách. Podle vědců tento obal může sahat desítky až stovky metrů pod povrch komety. Obě části komety 67P tak připomínají cibuli, lépe řečeno dvě cibule, spojené v jednu v pozdějším věku. Massironiho teorii potvrzují i počítačové 3D modely. Ty ukazují, že v oblasti krku, který obě části spojuje, jsou vrstvy orientované opačně.

Výsledky výzkumu podle Massironiho nevylučují ani druhou, původně zvažovanou teorii. Podle ní je současný tvar komety 67P důsledkem působení eroze. Neplatí sice, že eroze současný tvar vytvarovala z jednoho kusu vesmírného tělesa, mohla ale přispět k dotvoření současného „kačenkovitého“ tvaru komety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA/Rosetta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907