Záhadné pouštní kolo v mauretánské Sahaře

20.05.2013 - Petr Broža

<p>Nejprve ji po vypuknutí první světové války naverbovali Němci (za finanční úplatu), později ale přistoupila na obdobnou nabídku Francouzů a stala se dvojitou agentkou.</p>

Nejprve ji po vypuknutí první světové války naverbovali Němci (za finanční úplatu), později ale přistoupila na obdobnou nabídku Francouzů a stala se dvojitou agentkou.


Reklama

Takzvaná Richatova struktura v mauretánské části pouště Sahara je velmi snadno viditelná z vesmíru díky svému průměru přes 50 kilometrů. Nejprve se předpokládalo, že jde o impaktní kráter, který vzniknul po dopadu meteoritu. Jenže vnitřní struktura a rozbor hornin to popírá. Možnost, že by Richatova struktura vznikla sopečnou činností, je také nepravděpodobná, protože chybí pozůstatky sopečných hornin. Spíše se má za to, že jde o horninu vytlačenou z nitra Země, později podlehla erozi. Skutečný původ však stále zůstává záhadou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907