Záhadný lupič na padáku: Kdo byl a kam zmizel tajemný únosce a lupič?

Loni v listopadu uplynulo 50 let od jednoho z mála dosud nevyřešených únosů letadla. Kdo byl tajemný pasažér a kde skončil jeho lup?

18.05.2022 - Barbora Jelínková



Případ, který ve složkách FBI figuruje pod krycím názvem Norjak, se odehrál ve středu 24. listopadu 1971. V předvečer Dne díkůvzdání nastoupil do letadla společnosti Northwest Airlines mířícího z Portlandu do Seattlu spolu s 35 pasažéry také nenápadný, zhruba 40letý muž vystupující pod jménem Dan Cooper.

Jen krátce poté, co se Boeing 727 odlepil od země, upoutal pozornost letušky Florence Schaffnerové a vtiskl jí do ruky kus papíru. Jak žena později uvedla, zpočátku se domnívala, že se s ní pasažér ze sedadla číslo 18 pouze pokouší flirtovat, proto lístek zastrčila do kapsy, aniž by se na něj podívala. Cooper měl ovšem zcela jiný záměr: Letušku zastavil a upozornil ji, ať si vzkaz raději přečte. 

Toto je únos

„V kufříku mám bombu. Použiju ji, pokud to bude nutné. Chci, abyste seděla vedle mě. Toto je únos,“ zněly první věty textu, který dále obsahoval požadavek na výkupné ve výši 200 tisíc dolarů v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a na čtyři padáky. Pokud prý dotyčný neobdrží vše uvedené po přistání v Seattlu, odpálí výbušninu, kterou – jak vyděšené Schaffnerové záhy názorně předvedl – skutečně ukrýval v zavazadle. 

Letuška o všem informovala pilota Williama Scotta, jenž dostal z řídící věže pokyn spolupracovat. Pracovníci letiště v Seattlu mezitím kontaktovali FBI a v okamžiku, kdy stroj přistál, už na ranveji čekali s penězi i požadovanými padáky. Cooper netušil, že agenti veškeré bankovky předem vyfotili a zaznamenali jejich sériová čísla. Jakmile výkupné obdržel, podle svého slibu propustil zadními dveřmi všechny cestující i letušku. 

Pád do neznáma

Tím však podivný příběh neskončil: Čtyřem zbývajícím členům posádky nařídil muž doplnit palivo a pokračovat v letu do Mexika. Nikdo netušil, co má v plánu – ale to, co se nakonec stalo, nečekal zřejmě nikdo. V jednu chvíli (piloti později nedokázali říct, kdy přesně) otevřel Cooper zadní dveře a s padákem vyskočil do temné a mrazivé noci. Pravděpodobně k tomu došlo kdesi nad řídce obydleným Kaskádovým pohořím ve státě Washington, ovšem ani osmnáctidenní pátrání ve zmíněné oblasti nepřineslo žádné výsledky. 

V dubnu 1972 se na místo znovu vydalo 400 vojáků a bez úspěchu místo pročesávali dalších šest týdnů. Vyšetřovatelé od začátku pracovali s verzí, že Cooper nemohl manévr přežít: Zkušení parašutisté se shodli, že vzhledem k nepřízni počasí a nízké viditelnosti se skok jevil jako holé šílenství. Přesto se nenašlo tělo ani brašna s výkupným. Navíc muže Cooperova popisu, jehož podobiznu FBI sestavila na základě výslechu svědků z letadla, nikdo nenahlásil jako pohřešovaného. Uvažovalo se, že vystupoval pod falešnou identitou, a během následujících let se počet podezřelých přehoupl přes tisíc. Žádného z nich se však nepodařilo jednoznačně usvědčit.

Bez odpovědí

Slibná indicie se objevila až po dlouhých devíti letech. V únoru 1980 tábořila rodina osmiletého Briana Ingrama u řeky Columbia a chlapec tam náhodně narazil na značně zetlelé bankovky v hodnotě 5 880 dolarů. Jejich sériová čísla odpovídala těm z Cooperova výkupného, a nález tudíž opět rozdmýchal zájem o mezitím značně vychladlý případ.

TIP: Záhada somertonského muže z pláže: Byl tajemný muž sovětským špionem?

Jenže počáteční vzrušení rychle opadlo, neboť žádné další stopy se již získat nepovedlo. Padák nalezený v roce 2008 Cooperovi podle pozdějších analýz nepatřil, a v červenci 2016 se tak FBI rozhodla prapodivný případ definitivně uzavřít.  


Další články v sekci