Zahradníkův pomocník: Montérky vystřídá robooblek

14.09.2013 - Václav Tomala

Tokijská univerzita vyrobila speciální robotický oblek pro zahradníky. Je navržen tak, aby pomáhal při těžké zemědělské práci, jako je například vytrhávání ředkví. Oblek má osm elektromotorů umístěných na kloubech a zádech, pomocí nichž svému nositeli pomáhá


Reklama

Při demonstraci byl oblek použit k vytrhávání ředkví, prořezávání mandarinkových stromků a sbírání jahod. Mnohý zahradník by jistě zajásal: při vytrhávání ředkví musí obvykle nižší část zad vyvinout sílu kolem 30 kilogramů, s oblekem je to méně než polovina. Prořezávání zase vyžaduje, aby měl člověk dlouhou dobu zvednuté ruce a sbírání jahod vyžaduje práci v předklonu. Všechny tyto činnosti jsou vyčerpávající a zatěžují klouby a záda. S oblekem se dají vykonávat téměř bez vynaložení úsilí. „Každý jej může používat bez poklesu efektivity práce,“ prohlásil Shigeki Toyama, profesor robotiky, který oblek vyvinul, a dodal: „Chtěl bych rozšířit seznam činností při kterých bude pomáhat.“

Současný model váží 25 kilogramů, ale vývojáři doufají, že se jim podaří hmotnost snížit na polovinu a dostat oblek na trh do dvou let. Vzhledem k tomu, že přes 40 procent japonských zemědělců je starších 65 let, je po robotickém pomocníkovi už nyní velká poptávka. Měl by být k dostání za 5–10 tisíc dolarů (přibližně 100–200 tisíc korun). Vývojáři však prohlásili, že pokud by se prodalo více než sto kusů obleku, bylo by možné snížit jeho cenu na přibližně 3 000 dolarů (zhruba 60 tisíc korun). Univerzita také zvažuje prodej spodní a horní části odděleně.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.dvice.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907