Zajímavé mapy: Svět podle předsudků a světové rekordy

22.10.2013 - Jan Miklín

Mapy nemusí jen ukazovat cestu odněkud někam, ale mohou stručně, výstižně a přehledně shrnovat nejrůznější informace. Třeba o tom, jak své sousedy vidí obyvatelé jednotlivých států, nebo v čem je který národ nejlepší


Reklama

Pro mapu na titulním obrázku článku shromáždili autoři na dvě stovky statistických údajů s cílem najít pro každou zemi, v čem je ve světovém žebříčku první. Dohromady se tak daly jak věci chvályhodné, jako je třeba počet nositelů Nobelovy ceny (USA – 350; nutno podotknout, že velká část z nich se narodila v jiné zemi), nejnižší rozvodovost (Chile – 0,1 rozvodů na tisíc obyvatel; pro srovnání, v ČR je tato hodnota 2,9; na opačném konci žebříčku se nachází Rusko – 4,7). K chlubení je i počet mistrovských titulů ve fotbale (Brazílie, 5) nebo úroveň demokracie (Norsko).

Naopak nelichotivé prvenství mají často africké země. Světový prim drží Etiopie v zaměstnávání dětí, Lesotho v úmrtnosti nebo Súdán v inflaci. Těžko říct, kam zařadit rekord přiřazený Česku – pití piva. Kdybychom se podívali na největší kuriozity, můžeme vybrat třeba Venezuelu (spolu s Indkami nejvíce držitelek titulu Miss World) nebo Spojené Arabské Emiráty (poměr počtu zde žijících mužů k počtu žen; je jasné, že na čísle 2,19 mají největší podíl zahraniční dělníci).

Svět podle předsudků

Na ustálené národní představy o světě za hranicemi se zaměřil umělec Yanko Tsvetkov, a podíval se na ně s dávkou humoru, ironie a nadhledu. Ve svém Atlase předsudků shromáždil více jak čtyřicítku map „pohledem...“. A jak podle autora vypadají předsudky o České republice? V boxu jsme vybrali nejrůznější pohledy. Pokud se dá najít nějaký společný jmenovatel, pak to je určitý odstup od Evropské unie a samozřejmě pivo. Mapa Evropy pohledem Čechů bohužel obsažena není a čeká na svého tvůrce.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Yanko Tsvetkov, Doghouse

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907