Mapy nemusí jen ukazovat cestu odněkud někam, ale mohou stručně, výstižně a přehledně shrnovat nejrůznější informace. Třeba o tom, jak své sousedy vidí obyvatelé jednotlivých států, nebo v čem je který národ nejlepší
Pro mapu na titulním obrázku článku shromáždili autoři na dvě stovky statistických údajů s cílem najít pro každou zemi, v čem je ve světovém žebříčku první. Dohromady se tak daly jak věci chvályhodné, jako je třeba počet nositelů Nobelovy ceny (USA – 350; nutno podotknout, že velká část z nich se narodila v jiné zemi), nejnižší rozvodovost (Chile – 0,1 rozvodů na tisíc obyvatel; pro srovnání, v ČR je tato hodnota 2,9; na opačném konci žebříčku se nachází Rusko – 4,7). K chlubení je i počet mistrovských titulů ve fotbale (Brazílie, 5) nebo úroveň demokracie (Norsko).
Naopak nelichotivé prvenství mají často africké země. Světový prim drží Etiopie v zaměstnávání dětí, Lesotho v úmrtnosti nebo Súdán v inflaci. Těžko říct, kam zařadit rekord přiřazený Česku – pití piva. Kdybychom se podívali na největší kuriozity, můžeme vybrat třeba Venezuelu (spolu s Indkami nejvíce držitelek titulu Miss World) nebo Spojené Arabské Emiráty (poměr počtu zde žijících mužů k počtu žen; je jasné, že na čísle 2,19 mají největší podíl zahraniční dělníci).
Na ustálené národní představy o světě za hranicemi se zaměřil umělec Yanko Tsvetkov, a podíval se na ně s dávkou humoru, ironie a nadhledu. Ve svém Atlase předsudků shromáždil více jak čtyřicítku map „pohledem...“. A jak podle autora vypadají předsudky o České republice? V boxu jsme vybrali nejrůznější pohledy. Pokud se dá najít nějaký společný jmenovatel, pak to je určitý odstup od Evropské unie a samozřejmě pivo. Mapa Evropy pohledem Čechů bohužel obsažena není a čeká na svého tvůrce.