Zajímavé mapy: Svět podle předsudků a světové rekordy

22.10.2013 - Jan Miklín

Mapy nemusí jen ukazovat cestu odněkud někam, ale mohou stručně, výstižně a přehledně shrnovat nejrůznější informace. Třeba o tom, jak své sousedy vidí obyvatelé jednotlivých států, nebo v čem je který národ nejlepší


Reklama

Pro mapu na titulním obrázku článku shromáždili autoři na dvě stovky statistických údajů s cílem najít pro každou zemi, v čem je ve světovém žebříčku první. Dohromady se tak daly jak věci chvályhodné, jako je třeba počet nositelů Nobelovy ceny (USA – 350; nutno podotknout, že velká část z nich se narodila v jiné zemi), nejnižší rozvodovost (Chile – 0,1 rozvodů na tisíc obyvatel; pro srovnání, v ČR je tato hodnota 2,9; na opačném konci žebříčku se nachází Rusko – 4,7). K chlubení je i počet mistrovských titulů ve fotbale (Brazílie, 5) nebo úroveň demokracie (Norsko).

Naopak nelichotivé prvenství mají často africké země. Světový prim drží Etiopie v zaměstnávání dětí, Lesotho v úmrtnosti nebo Súdán v inflaci. Těžko říct, kam zařadit rekord přiřazený Česku – pití piva. Kdybychom se podívali na největší kuriozity, můžeme vybrat třeba Venezuelu (spolu s Indkami nejvíce držitelek titulu Miss World) nebo Spojené Arabské Emiráty (poměr počtu zde žijících mužů k počtu žen; je jasné, že na čísle 2,19 mají největší podíl zahraniční dělníci).

Svět podle předsudků

Na ustálené národní představy o světě za hranicemi se zaměřil umělec Yanko Tsvetkov, a podíval se na ně s dávkou humoru, ironie a nadhledu. Ve svém Atlase předsudků shromáždil více jak čtyřicítku map „pohledem...“. A jak podle autora vypadají předsudky o České republice? V boxu jsme vybrali nejrůznější pohledy. Pokud se dá najít nějaký společný jmenovatel, pak to je určitý odstup od Evropské unie a samozřejmě pivo. Mapa Evropy pohledem Čechů bohužel obsažena není a čeká na svého tvůrce.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Yanko Tsvetkov, Doghouse

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907