Zajímavé mapy: Svět podle předsudků a světové rekordy

22.10.2013 - Jan Miklín

Mapy nemusí jen ukazovat cestu odněkud někam, ale mohou stručně, výstižně a přehledně shrnovat nejrůznější informace. Třeba o tom, jak své sousedy vidí obyvatelé jednotlivých států, nebo v čem je který národ nejlepší


Reklama

Pro mapu na titulním obrázku článku shromáždili autoři na dvě stovky statistických údajů s cílem najít pro každou zemi, v čem je ve světovém žebříčku první. Dohromady se tak daly jak věci chvályhodné, jako je třeba počet nositelů Nobelovy ceny (USA – 350; nutno podotknout, že velká část z nich se narodila v jiné zemi), nejnižší rozvodovost (Chile – 0,1 rozvodů na tisíc obyvatel; pro srovnání, v ČR je tato hodnota 2,9; na opačném konci žebříčku se nachází Rusko – 4,7). K chlubení je i počet mistrovských titulů ve fotbale (Brazílie, 5) nebo úroveň demokracie (Norsko).

Naopak nelichotivé prvenství mají často africké země. Světový prim drží Etiopie v zaměstnávání dětí, Lesotho v úmrtnosti nebo Súdán v inflaci. Těžko říct, kam zařadit rekord přiřazený Česku – pití piva. Kdybychom se podívali na největší kuriozity, můžeme vybrat třeba Venezuelu (spolu s Indkami nejvíce držitelek titulu Miss World) nebo Spojené Arabské Emiráty (poměr počtu zde žijících mužů k počtu žen; je jasné, že na čísle 2,19 mají největší podíl zahraniční dělníci).

Svět podle předsudků

Na ustálené národní představy o světě za hranicemi se zaměřil umělec Yanko Tsvetkov, a podíval se na ně s dávkou humoru, ironie a nadhledu. Ve svém Atlase předsudků shromáždil více jak čtyřicítku map „pohledem...“. A jak podle autora vypadají předsudky o České republice? V boxu jsme vybrali nejrůznější pohledy. Pokud se dá najít nějaký společný jmenovatel, pak to je určitý odstup od Evropské unie a samozřejmě pivo. Mapa Evropy pohledem Čechů bohužel obsažena není a čeká na svého tvůrce.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Yanko Tsvetkov, Doghouse

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907