Zajímavé mapy: Svět podle předsudků a světové rekordy

22.10.2013 - Jan Miklín

Mapy nemusí jen ukazovat cestu odněkud někam, ale mohou stručně, výstižně a přehledně shrnovat nejrůznější informace. Třeba o tom, jak své sousedy vidí obyvatelé jednotlivých států, nebo v čem je který národ nejlepší


Reklama

Pro mapu na titulním obrázku článku shromáždili autoři na dvě stovky statistických údajů s cílem najít pro každou zemi, v čem je ve světovém žebříčku první. Dohromady se tak daly jak věci chvályhodné, jako je třeba počet nositelů Nobelovy ceny (USA – 350; nutno podotknout, že velká část z nich se narodila v jiné zemi), nejnižší rozvodovost (Chile – 0,1 rozvodů na tisíc obyvatel; pro srovnání, v ČR je tato hodnota 2,9; na opačném konci žebříčku se nachází Rusko – 4,7). K chlubení je i počet mistrovských titulů ve fotbale (Brazílie, 5) nebo úroveň demokracie (Norsko).

Naopak nelichotivé prvenství mají často africké země. Světový prim drží Etiopie v zaměstnávání dětí, Lesotho v úmrtnosti nebo Súdán v inflaci. Těžko říct, kam zařadit rekord přiřazený Česku – pití piva. Kdybychom se podívali na největší kuriozity, můžeme vybrat třeba Venezuelu (spolu s Indkami nejvíce držitelek titulu Miss World) nebo Spojené Arabské Emiráty (poměr počtu zde žijících mužů k počtu žen; je jasné, že na čísle 2,19 mají největší podíl zahraniční dělníci).

Svět podle předsudků

Na ustálené národní představy o světě za hranicemi se zaměřil umělec Yanko Tsvetkov, a podíval se na ně s dávkou humoru, ironie a nadhledu. Ve svém Atlase předsudků shromáždil více jak čtyřicítku map „pohledem...“. A jak podle autora vypadají předsudky o České republice? V boxu jsme vybrali nejrůznější pohledy. Pokud se dá najít nějaký společný jmenovatel, pak to je určitý odstup od Evropské unie a samozřejmě pivo. Mapa Evropy pohledem Čechů bohužel obsažena není a čeká na svého tvůrce.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Yanko Tsvetkov, Doghouse

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907