Zakázané filmy: 5 filmařských počinů, které neměl nikdo vidět

12.02.2016 - Vilém Koubek

Zatímco cílem tvůrců většiny filmů je příjemně nás pobavit, napnout či šokovat, mnozí ve svém snažení překročili všechny myslitelné hranice. Jejich díla vyvolala vlnu pobouření, a dokonce si v řadě zemí vysloužila zákaz promítání


Reklama

Nejzakazovanější na světě

Název: Ženy od hluboké řeky; Cannibal Ferox
Země se zákazem: Velká Británie, Norsko, Kanada aj. 

Zřejmě nejkontroverznější film světa zakázalo v době jeho uvedení 31 zemí. Podle kritiků však nešlo ani tak o omezování svobody projevu, jako spíš o službu společnosti. Hororový snímek, v němž drogový dealer uteče z velkoměsta do džungle, kde si proti sobě poštve domorodý kmen, totiž nedosahuje zrovna závratných kvalit. Za svou nechvalnou proslulost vděčí hlavně detailním scénám s extrémní brutalitou, které doprovází samoúčelné mučení a reálné zabíjení zvířat.

Zvrácené umění

Název: Saló aneb 120 dnů sodomy; Salo, or the 120 Days of Sodom
Země se zákazem: Itálie, Finsko, Austrálie aj.

Na základě pověstné knižní předlohy 120 dnů sodomy z pera šlechtice markýze de Sade natočil italský režisér Pier Paolo Pasolini mrazivě nechutný snímek, jehož děj zasadil do fašistické Itálie: Jisté vlivné osoby si do svého paláce přivezou skupinu dívek a chlapců, kteří jim posléze slouží k ukojení všemožných vášní. Film se zabývá ztrátou lidskosti, k níž vede opojení absolutní mocí, publikum i kritiky však odpuzoval scénami extrémního násilí, mučení a mnoha druhů perverze

Důkaz místo slibů

Název: Kanibalové; Cannibal Holocaust
Země se zákazem: Velká Británie, Singapur, Austrálie aj. 

Kanibalismus představoval kontroverzní téma ve snímku Cannibal Holocaust, jenž se tváří jako fiktivní dokument. Diváci sledují záběry filmařů, kteří natáčeli v džungli, načež se záhadně ztratili. Jejich záznamy posléze vydají svědectví o ukrutných zvěrstvech, jež mimo dosah civilizace páchají domorodé kmeny. Dokumentární nádech byl svého času natolik sugestivní, že soud nařídil režiséru Deodatovi, aby do soudní síně svolal celý štáb a dokázal tak, že jsou všichni jeho členové naživu.

Násilí mimo záběr

Název: Texaský masakr motorovou pilou; The Texas Chain Saw Massacre
Země se zákazem: Finsko, Chile, Island aj.

Přestože Hooperův filmařský debut provází pověst extrémního násilí, většina krvavých scén se odehrává „nepřímo“ nebo mimo záběr. Skutečné důvody k zákazu snímku v mnoha zemích pramenily z nekončícího teroru, který zažívá skupinka teenagerů po setkání s rodinou psychopatů, jež vítá návštěvy motorovou pilou. Explicitní násilí však ve filmu ustupuje čiré hrůze z předem prohraného boje o život, který dokáže strhnout i dnešního diváka. 

Saddám, Satan, satira

Název: South Park: Peklo na Zemi; South Park: Bigger, Longer & Uncut
Země se zákazem: Írán, Rusko, Thajsko aj.

Málokterý seriál proslul svou nevybíravostí a zdrcující sociální satirou tak jako Městečko South Park. Není proto divu, že když jeho scenáristé Matt Stone a Trey Parker natočili celovečerní fi lm, odmítla jej pustit do kin řada zemí po celém světě. Jeho hlavním tématem se přitom paradoxně stal boj s cenzurou a hájení svobody projevu vyhnané do extrému. Nechybí však samozřejmě vulgarita ani obscénnosti – například legendární scéna, v níž Satan a irácký diktátor Saddám Husajn prožijí homosexuální vztah… 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907