Konspirační teorie třetí říše: Existovala nacistická základna na Antarktidě?

25.09.2015 - Vilém Koubek

Nacistické Německo je opředeno řadou legend, z nichž se zrodilo mnoho konspiračních teorií. Jedna z nejlákavějších vypráví o základně na Antarktidě a staví na nadpřirozenu i atomových výbuších


Reklama

Zatímco německé základny v Arktidě nepředstavují žádnou fikci, okolo možného nacistického angažmá na jižní polokouli panují divoké dohady. Pokud bychom zobecnili „uvěřitelnější“ konspirační teorie a spojili je do jednoho relativně soudržného celku, zněl by asi takto: 

Roku 1938 vyslala třetí říše na jižní pól, konkrétně do Země královny Maud, velkou skupinu badatelů a inženýrů v doprovodu vojáků. Během průzkumu dané oblasti objevil tým rozlehlou síť podzemních řek napájených termálními prameny. Voda postupně vytvořila v ledu soustavu chodeb a obrovský jeskynní komplex, kde Němci pod rouškou utajení následně vybudovali podzemní základnu o velikosti města. Její název se v jednotlivých teoriích liší, často se však objevuje označení Nový Berlín nebo Základna 221. 

Mimozemšťané?

Ledové království se následně stalo domovem okultní společnosti Thule, iluminátů a dalších pochybných organizací, které zde prováděly své výzkumy a snažily se magickými cestami pomoct Německu k vítězství ve válce. Podrobnosti sice neznáme, nicméně se prý podařilo buď objevit opuštěnou mimozemskou technologii, nebo navázat kontakt s jinými formami života.

V každém případě posloužily nově získané poznatky válečným účelům – Němci tak měli mimo jiné sestrojit prototypy vznášedel podobných talířům UFO. S vynálezy však přišli příliš pozdě, takže už průběh války nezvrátili. I desítky let po německé kapitulaci proto zůstává základna v utajení a v jejích útrobách se údajně rodí plány na nastolení nového světového řádu.

Skutečně tam byli

A pravda? Němci do dané oblasti v roce 1938 skutečně vyslali průzkumný tým. Byl však mnohem menší a jeho cílem bylo prozkoumat místo kvůli rozšíření německého lovu velryb. Jednalo se o první výpravu z mnoha plánovaných, nicméně dalším lodím zabránila ve vyplutí právě válka. Z následujících dvaceti let neexistují žádné důkazy o německé aktivitě na jižním pólu. Není divu: pro nacistické operace nebyla Antarktida důležitá a ke konci války měla Říše jiné starosti než investovat vzácné zdroje do vzdálených tajných základen.

Po skončení konfliktu Němci na ledový kontinent sice vyrazili, ovšem společně s ruskou expedicí, což samo o sobě rozbíjí původní teorii o budování čehokoliv tajného. Lovci senzací se však nehodlají tak lákavého tématu vzdát a rádi se chytají slov. Podle nich je nutné zdůraznit, že neexistují žádné „oficiální“ důkazy, což může znamenat jediné – že se Němcům skutečně podařilo zajistit kvalitní utajení. Nicméně proti fantastickým scénářům stojí řada dalších smyšlených informací, jež se prokazatelně podařilo vyvrátit.

Nukleární útok

Dost možná nejvýpravnější příběh pojednává o dobývání antarktické základny Američany během tzv. operace Highjump. V roce 1946 prý proti komplexu vytáhly do boje námořní i vzdušné jednotky, setkaly se však s tuhým odporem, který vedly mimo jiné létající stroje postavené na neznámé technologii. Finální rozsudek proto po zničujícím střetu podepsaly až tři atomové bomby, jež údajně srovnaly základnu se zemí.

Tento vpravdě filmový scénář se podobně jako ostatní konspirační teorie opírá o fakta. Například operace Highjump skutečně proběhla: Jednalo se o největší americkou expedici vyslanou na Antarktidu, s Němci ovšem neměla nic společného. Americká vláda tak reagovala na potenciální sovětskou hrozbu během studené války. Spojené státy tehdy došly k závěru, že jejich vojáci by měli být připraveni na konflikt v drsných ruských podmínkách, a na Antarktidě proto probíhal nácvik boje ve sněhu.

A překvapivě i ta nejméně pravděpodobná část popsané události vychází z reality. Jižní polokoule skutečně zažila tři atomové výbuchy. Došlo k nim však až po skončení operace Highjump a neodehrály se na zemi, nýbrž ve vzduchu, daleko od Antarktidy. Američtí vědci při nich zkoumali následky jaderné exploze v atmosféře a chtěli tak zjistit, jaký vliv by mohly mít výbuchy na funkčnost radarů či satelitní elektroniky. V současné době zkrátka nemáme uchopitelný důkaz, že se na Antarktidě nachází, či alespoň nacházela nacistická základna. Legendy a příběhy, kterými je kontinent opředen, se vždy nakonec ukážou jako přikrášlené a překroucené verze skutečných událostí.

Nacisté dobývají Měsíc

Další z mnoha fantastických teorií o nacistickém Německu staví na utajeném vesmírném programu, v jehož rámci byla na odvrácené straně Měsíce za pomocí létajících talířů vybudována vojenská základna. Někteří záhadologové dokonce tvrdí, že Hitler na konci války neutekl do bezpečí Antarktidy, ale právě daleko od lidí na Měsíc, kde spokojeně dožil. Původ těchto myšlenek lze vysledovat až do vědecko-fantastické knihy Vesmírná loď Galileo, kterou v roce 1947 napsal Robert A. Heinlein. A samozřejmě opět nejsou pravdivé.

V současné době však družicové snímky základnu údajně odhalily – prý se nachází na dně kráteru a má tvar hákového kříže. Konspirační teoretikové ovšem i v tomto případě doplatili na svou senzacechtivost a nechali se lapit do marketingové pasti vytvořené okolo filmu Iron Sky z roku 2012. V něm Němci na konci druhé světové války odletěli na Měsíc, kde začali budovat svou vesmírnou flotilu, aby s ní v roce 2018 zaútočili na Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, airandspace.si.edu, cosmostvstream.infoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907