Zákopový nůž vzor 17: nenápadný zabiják

03.10.2014

Rakousko-uherští vojáci dostali roku 1917 do rukou nenápadnou zbraň, jež plně charakterizovala nevídanou surovost zákopových bojů, v nichž nebylo pro rytířské způsoby ani honosné zbraně místo


Reklama

Splňoval všechny prvky masové spotřeby a jeho účelový tvar podtrhovala odolná konstrukce. Použité laciné materiály umožňovaly sériovou produkci, chrlící tyto dýky po tisících. Vzhled „řeznického nože“, tolik nepodobný nádherně zpracovaným secesním přehlídkovým šavlím předválečné doby, jasně deklaroval, kam se během prvoválečných let posunulo vnímání i praktické potřeby novodobého válčení. V prostředí rak.-uh. monarchie šlo v podstatě o první sériově vyráběný moderní bojový nůž, který se jako němá vzpomínka na předky dodnes nalézá na půdách či v šuplících mnoha českých domácností.

S nožem na nepřítele

Dnes často označovaný jako útočný, ofi ciálně však zákopový nůž vzor 1917 (Grabendolch Modell 1917) dodávalo přednostně úderným praporům, ale i jiným armádním jednotkám ve velkém množství několik firem (např. Wlaszlovits ve Štósu poblíž slovenských Košic). Nůž o hmotnosti 180 g disponoval jednobřitou čepelí o délce 205 mm a šířce 26 mm (celková délka nože byla 326 mm) se středovým hrotem a falešným ostřím bez výbrusu (jako má např. známý rak.-uh. bajonet pro pušku Mannlicher M 95). Střenky z dubového dřeva až primitivního vzhledu držely tři nýty. Vojákovu ruku pak chránila oboustranná oválná záštita, na které se vyskytují přejímací armádní značky (vzácně i meziválečná, československá). Ocelová pochva ocelově modré (raná verze), případně šedé barvy pozdějších kusů měla na zadní straně přinýtován plech s úchytem pro závěsný řemínek z kůže či později z náhradní látky.

Zákopový nůž M 1917 nosili sice neoficiálně, přesto však poměrně četně až do roku 1939 na svém opasku také vojáci československé prvorepublikové armády. Individuální i hromadné používání útočných nožů všemožných modelů původem z první světové války zůstávalo ovšem u mnoha armád meziválečného období zcela běžné. „Sedmnáctka“ nevymizela ani za druhé světové války, kdy se hojně objevovala v rukou Maďarů či Italů. Není bez zajímavosti, že značná poptávka po legendárním noži mezi sběrateli inspirovala tradiční českou firmu Mikov k produkci omezené série osobitých replik dýk M 1917 v roce 2009 u příležitosti 215. výročí založení společnosti.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907