Založení Emauzského kláštera

- redakce 100+1

21 . 11 . 1347

Reklama

Diplomacie, válečné střety, ale také architektonický rozvět české země. Karel IV. si byl plně vědom, že jeho vladařská pozice neobnáší pouze politické, ale také kulturní a duchovní závazky. 21. listopadu 1347 proto na Novém Městě pražském založil benediktinský Emauzský klášter.

TIP: Záchrana hříšněho těla: Středověké kláštery se aktivně věnovaly medicíně

Za dobu své existence zažilo centrum slovanské církevní vzdělanosti více i méně bouřlivé časy. Husité zde přijímali pod obojí, působil zde pozdější zakladatel Jednoty bratrské Řehoř a při vpádu Pasovských byl klášter zcela vypleněn. Ani moderní dějiny ho nijak nešetřily. Gestapo mnichy vyhnalo a zřídilo v prostorách budovy vojenský lazaret, komunistický režim jej zestátnil docela. Až po sametové revoluci se klášter vrátil do rukou benediktinů, aby mohl znovu plnit své duchovní poslání.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907