Založení Emauzského kláštera

- redakce 100+1

<p>Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. <em>(foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)</em></p>

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

21 . 11 . 1347

Reklama

Diplomacie, válečné střety, ale také architektonický rozvět české země. Karel IV. si byl plně vědom, že jeho vladařská pozice neobnáší pouze politické, ale také kulturní a duchovní závazky. 21. listopadu 1347 proto na Novém Městě pražském založil benediktinský Emauzský klášter.

TIP: Pražské inferno: Bombardování padl za oběť také Emauzský klášter

Za dobu své existence zažilo centrum slovanské církevní vzdělanosti více i méně bouřlivé časy. Husité zde přijímali pod obojí, působil zde pozdější zakladatel Jednoty bratrské Řehoř a při vpádu Pasovských byl klášter zcela vypleněn. Ani moderní dějiny ho nijak nešetřily. Gestapo mnichy vyhnalo a zřídilo v prostorách budovy vojenský lazaret, komunistický režim jej zestátnil docela. Až po sametové revoluci se klášter vrátil do rukou benediktinů, aby mohl znovu plnit své duchovní poslání.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907