Záludný poker: Štěstí, nebo schopnosti?

16.06.2015 - Dennie van Dolder

Poker a jeho varianta Texas hold'em je dnes nejpopulárnější karetní hrou amerických i evropských kasin. Zahrát si ho můžete kdekoli a na internetu najdete desítky virtuálních heren. Ačkoli se na první pohled jedná o náhodnou hru, světovými šampiony se stávají stále ti samí lidé. Jak je to možné?


Reklama

Každý hráč, který už alespoň čichnul ke kartám, vám řekne, že v pokeru jde hlavně o schopnosti. Chris Moneymaker, vítěz hlavní Světové pokerové série v roce 2003 a zcela jistě jeden z nejlepších příkladů nomen omen v pokeru (jeho příjmení se do češtiny dá přeložit jako Brzobohatý), jednou prohlásil: „Na pokeru je krásné, že si každý myslí, že ho umí hrát.“ A má pravdu.

Štěstí versus dovednost

On-line herny, které jen v roce 2013 vydělaly odhadem sto miliard korun v hrubých celosvětových výhrách, lákají miliony začátečníků. Jejich hodnocení vlastních schopností má ovšem do skutečnosti velmi daleko. Samozřejmě není vůbec pochyb o tom, že i štěstí hraje v pokeru důležitou roli. Ostatně nováčci by bez něj moc dlouho nevydrželi. Hráči mu však do jisté míry musí vyjít naproti tím, co umí. Jak jinak byste totiž chtěli vysvětlit, že někteří soutěžící vyhrávají pravidelněji než jejich rivalové?

Klíčovou otázkou proto zůstává, zda jeden z těchto faktorů nějak převažuje nad druhým. A právě na ni odpovídá výzkum nedávno publikovaný ve vědeckém magazínu PLOS one, který proběhl ve spolupráci s Rogierem Potter van Loonem na Erasmus University v Rotterdamu a Martijnem van den Assemem na univerzitě VU v Amsterdamu.

Vycházelo se z databáze 456 milionů on-line her odehraných během jednoho roku. V první řadě se zkoumala stabilita výkonů a výsledky potvrdily, že dovednosti jsou pro vítězství zcela zásadní. Hráči, kteří například v prvním půlroce patřili mezi 10 % nejlepších, měli proti ostatním více než dvakrát větší pravděpodobnost, že je v dalších šesti měsících čeká podobná úspěšnost. Šance těch, kteří v prvním půlroce skončili v nejúspěšnějším 1 %, byly dokonce dvanáctinásobné. Naopak ti, co si od začátku vedli špatně, prohrávali nadále a jen málokdy se jim povedlo proniknout do řad nejlepších.

Tím nejdůležitějším zjištěním však je, že výkonnost lze podle výzkumů předvídat, což by ve hře postavené na štěstí nebylo možné. V takové by totiž jednotlivá vítězství, ačkoliv by třeba přicházela po sobě, neměla žádnou odvoditelnou spojitost – a ta v pokeru existuje.

Bod zlomu

Nabízí se proto další otázka, zda jsou dovednosti klíčové, anebo jen doprovázejí štěstí. Proto byl proveden výzkum, srovnávající výkony zkušených a nezkušených hráčů, který odhalil bod zlomu. Ti zkušení, kteří už odehráli alespoň 1 471 her, mají nejméně ve třech čtvrtinách času stráveném hraním větší šanci, že si povedou lépe než jejich relativně nezaškolené protějšky. Jinými slovy, poker se stává sportem založeným na dovednostech po přibližně 1 500 hrách. Pro přehlednost: většina on-line hráčů toto množství absolvuje za 19 až 25 hodin – někteří dokonce i rychleji, pokud hrají u více různých stolů zároveň.

Pokud se tedy dlouhá léta své okolí snažíte přesvědčit, že vaše milovaná hra vyžaduje a odměňuje skutečnou dovednost a že talent podepřený záludností nakonec obvykle vítězí nad slepým štěstím, máte důvod slavit.

Právní důsledky

Vědci však netráví svůj čas zpracováváním rovnic s nespočtem složitostí proto, aby se pokeroví šampioni mohli chlubit. Otázka dovedností a štěstí se analyzuje, aby se vneslo světlo do mnoha právních sporů a zákonodárných problémů.

Právě na základě tohoto nevyřešeného otazníku se totiž už dlouhá léta vytváří legislativa. Hráči ve Velké Británii proto v současné době například ze svých výher neodvádějí žádné daně – daňový systém se na ně dívá jako na svého druhu výherce v loterii. Což jistě těší všechny, od těch nejskromnějších začátečníků až po lidi jako je spisovatelka a televizní moderátorka Victoria Coren Mitchellová, jejíž roční výdělky na profesionálním poli přesahují 1,5 milionu liber (asi 56 milionů korun).

V některých zemích je však situace opačná: ve většině amerických států je od schválení zákona o potlačování ilegálního on-line hraní v roce 2006 internetový poker v podstatě trestný.

TIP: Predátoři zelených stolů: Jak se žije profesionálním hráčům pokeru

Výzkum, který by potvrdil, že je k vyhrávání potřeba vedle štěstí také velká dávka zkušeností a zručnosti, by mohl situaci drasticky změnit. Ostatně americký právní systém právě nejistota v tomto ohledu brzdí již nějakou dobu. Jako v každé správné hře pokeru je však i v těchto sporech slušná suma peněz, takže lze očekávat, že i přes vědecké důkazy bude o povaze tohoto hazardu i nadále probíhat bouřlivá diskuze.

Kde se vzal poker?

Celosvětově milovaný poker pravděpodobně vznikl ve městě New Orleans. Historikové sice nevědí, kdo a kde zahrál první ruku. Nicméně karetní hra se do podoby, jakou známe dnes, vyvíjela začátkem devatenáctého století na území Luisiany. Tehdy jí místní obyvatelé, ovlivnění francouzštinou, říkali „poque“. V poker se název změnil, když do jeho tajů proniklo více anglicky mluvících hráčů – stalo se tak poté, co v roce 1803 Spojené státy americké koupily toto území od Francie.

Poker existuje v nejméně třech hlavních variantách, které se dále dělí na desítky subtilněji laděných her. Dnes nejpopulárnější formou je Texas hold'em, který se považuje za výrazně strategický, protože hráčům umožňuje vidět část hraných karet – odhalují se tři, které jsou společné všem účastníkům. Další dvě karty dostane každý hráč náhodně a skrytě, těchto karet už se nelze zbavit. Z karet (na stole a na ruce) se poté tvoří výherní kombinace a hráči svými sázkami tipují, že jejich kombinace bude nejvyšší. Do hry významně vstupuje schopnost blafovat a odhadnout, jakou kombinaci mohou mít soupeři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost | Slate

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907