Zámky lásky na pařížských mostech končí. Je jich příliš mnoho

05.06.2015 - Martin Reichman

Visací zámky lásky jsou k vidění na mostech všech světadílů. Z původně ojedinělého romantického gesta se ale postupem času vyklubal velký problém. V Paříži proto přikročili k jejich odstraňování


Reklama

Pařížský Pont des Artes každoročně navštěvují tisíce párů z Francie i ze zahraničí a zavěšují na něj svoje „zámky lásky“. Klíče od nich pak házejí do Seiny. Od pondělí je ale jejich instalace zakázána a radnice už začala s jejich odstraňováním.

Instatní romantika

Historie této tradice se začala psát před více než 100 lety v srbském městečku Vrnjačka Banja. Opravdový rozmach zámků lásky ale přišel až s filmovou adaptací románu Chci tě (Ho voglia di te), Federica Moccia.

Filmová scéna, odehrávající se na Milvijském mostě v Římě, odstartovala „zámkovou epidemii“ do všech koutů světa. Zámky lásky jsou k vidění v kanadském Vancouveru, v New Yorku, Florencii, Dublinu, Kolíně nad Rýnem, Alžíru nebo v australské Toowoombě. Z původně ojedinělých projevů se časem stal turistický byznys a obchodníci přímo na mostech a v jejich okolí začali kromě obvyklých turistických tretek nabízet i instantní zámkovou romantiku.

Zámků rychle přibývalo a s nimi i problémů. Pařížské úřady odhadují, že jen na mostě Pont des Artes se aktuálně nachází okolo 700 tisíc visacích zámků. Jejich hmotnost prý odpovídá váze 20 slonů. Na 11 největších pařížských mostech v současné době visí okolo jednoho milionu zámků a obrovská zátěž je pro ně nebezpečná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907