Zanechal stopy v útesu oslík Panny Marie?

10.04.2013

Otisky kopyt biblického oslíka vezoucího Ježíška, ohromné stopy dávného tibetského krále a zkamenělé „lotosové“ pole v Číně mají jedno společné: lidé je vnímali jako posvátná místa a chodili se tam klanět bohům

<p>Čínské nudle vznikly o dva tisíce let dříve než italské špagety</p>

Čínské nudle vznikly o dva tisíce let dříve než italské špagety


Reklama

Ačkoliv s dávno vyhynulými druhohorními plazy by náboženství spojoval jen málokdo, tyto zdánlivě nesourodé oblasti spolu souvisí zcela zásadně. Dinosauří zkameněliny totiž některé národy nevědomky uctívají již po celá tisíciletí.

Například portugalské zkamenělé stopy sauropodních dinosaurů v zálivu Lagosteiros mají za sebou vskutku zajímavou minulost. Od 13. století byly uctívány jako posvátný pozůstatek cesty Marie a Ježíška od moře směrem do vnitrozemí. Zanechat je přitom měl věrný oslík. Věřící se tak po staletí přicházeli poklonit 150 milionů let starým otiskům sauropodů, aniž měli sebemenší tušení o jejich původu. Když v průběhu 70. let minulého století odhalili původ těchto stop paleontologové, vzbudili u mnoha lidí nelibost. Dlouhokrcí dinosauři sotva odpovídali představě roztomilého biblického zvířátka, nemluvě o jejich geologickém stáří.

Záliv Lagosteiros, místo s údajnými otisky oslích „kopýtek“
Záliv Lagosteiros, místo s údajnými otisky oslích „kopýtek“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907