Reklama


Zánik vzducholodi Citta di Jesi

13.11.2014 - Redakce Válka Revue

Druhý vzdušný koráb, který Italové ztratili během válečného zápolení s rakousko-uherským rivalem, nesl označení „Námořní vzducholoď V.1 třídy V (Verduzio)“, později též „Citta di Jesi“. Osudnou noc z 5. srpna 1915 se její posádka pokusila napadnout nejdůležitější přístav a vojenskou základnu podunajské monarchie na severním Jadranu v Pule

Reklama

Přestože válka na Jadranu připomínala ve srovnání s masakry západní fronty zapomenuté, místy až ospalé bojiště, o bojové akce zde nebyla nouze. K jedné z nich došlo po 23. hodině v noci 5. srpna 1915, kdy c. a k. přístavní velitelství v Pole (Pule) obdrželo poplašnou zprávu s varováním, že od jihozápadu přilétá nepřátelská vzducholoď. Následovalo okamžité vyhlášení všeobecného poplachu nejvyššího stupně. Lodní protiletecká obrana i pevnostní dělostřelectvo přístavu zahájily neprodleně palbu ze všech hlavní. Nepřátelskými světlomety odhalení Italové tím ztratili výhodu momentu překvapení, takže raději předčasně svrhli svých dvacet 25kg pum, podpořených pěti 5kg zápalnými bombami a otočili se na útěk. Brzy poté zpozorovali námořníci lehkého rak.-uh. křižníku Novara, že nebeské plavidlo pravděpodobně inkasovalo zásah do zadní části trupu a pomalu klesalo k mořské hladině. Ve 23.52 hod. Rakušané zastavili palbu, několik minut nato hlásila pobřežní signální stanice Fort Musil, že nepřátelská vzducholoď již leží na hladině u malého, 80 m dlouhého ostrova Poreru s majákem.

Citta di Jesi
Délka 85,7 m
Průměr19 m
Max. rychlost90 km/h
Nosnost800 kg
Dostup200 m
Max. doba letu5 hod.
Výkon530 kW

Do pátrání se teď vložily torpédovky 9T, 39T, 79T i torpédoborec Satellit spolu se čtyřmi tendry c. a k. námořního minového velitelství (k. u. k. Seeminenkommando). Z letecké základny na ostrově Santa Catarina současně odstartovaly i tři hydroplány námořního leteckého sboru (k. u. k. Seefliegerkorps): Lohner typ M (s označením E 20), Lohner typ Mn bzw. M2 (E 37) a Lohner typ T (L 48). Rak.-uh. námořníci odhalili nehybnou „Citta di Jesi“ v zátoce Veruda hodinu po půlnoci 6. srpna 1915, přičemž nad zadní osminou délky plavidla polotuhé konstrukce se v té chvíli již zavřela vodní hladina.

Torpédovka 79T poté zajala a vzala na palubu celou její nezraněnou posádku v počtu sedmi mužů včetně velitele, námořního poručíka Bruna Brivonesiho. Za svítání Rakušané vrak vzducholodi s velkými potížemi odtáhli do zálivu Saccorgiana, kde
jej dopoledne prohlédli přivolaní odborníci. Poté došlo na likvidaci trosek. Svůj úspěch pak k. u. k. Kriegsmarine náležitě využila skrze vojenskou propagandu, především v tisku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesnička Malana, která je vyhlášeným cílem vyznavačů hašiše.

Zajímavosti
Revue

Petřínská věž ve své nadmořské výšce měla „strčit do kapsy“ i samotnou Eiffelovku

Historie

Australští koalové čelí velkému nebezpečí. Ohrožuje je bakteriální infekce chlamydií.

Věda

Sameček získal „svou“ samičku, a tak hurá do vody

Příroda

Při vesmírných procházkách je slunce natolik silným zdrojem světla, že přezáří jakoukoliv hvězdu

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907