Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy

02.12.2015 - Martin Reichman

Patří k méně nápadným, ale o to úspěšnějším projektům ESA a NASA. Sluneční observatoř SOHO slaví dvacáté narozeniny


Reklama

Přesně před 20 lety - 2. prosince 1995 - odstartovala z mysu Canaveral raketa Atlas II. Cílem její cesty bylo dopravení družice SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) k libračnímu bodu L1. Společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a NASA byl přitom původně plánován na pouhé 2 roky.

Zaostřeno na Slunce

I když se uvádí, že sonda SOHO je umístěna v bodě L1, není toto tvrzení přesné. Při umístění sondy přímo do bodu L1 by docházelo k rušení rádiového signálu při komunikaci se Zemí interferencemi ze Slunce a oběžná dráha by nebyla stabilní. Sonda se ve skutečnosti pohybuje v rovině kolmé ke spojnici Slunce – Země, která prochází bodem L1. Obíhá bod L1 po eliptické dráze se středem v L1 a librační centrum oběhne jednou za šest měsíců. Tím je zajištěna kvalitní komunikace se Zemí po celý rok.

TIP: Proč družice využívají Lagrangeovy body?

Observatoř SOHO během svého dvacetiletého fungování zásadním způsobem rozšířila naše znalosti o Slunci. Shromážděná data se stala základem pro více než 5 tisíc vědeckých prací, pomohla nám objasnit, jakým způsobem vzniká sluneční vítr, jaká je dynamika vzniku slunečních skvrn, koronálních děr nebo slunečních bouří a výronů koronální hmoty

Přestože jsou přístroje SOHO primárně určené k výzkumu sluneční koróny, dokázala observatoř objevit okolo 1 500 komet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NASA, SOHO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907