Západ slunce nad Marsem: Jak by jej vidělo lidské oko?

04.03.2014 - Petr Broža


Reklama

Jak vypadá západ slunce nad Marsem? Robot Spirit pořídil v roce 2005 tuto fotografii, když parkoval v blízkosti kráteru Gusev. Barvy na tomto obrázku jsou trošku upraveny, aby odpovídaly tomu, co by vidělo lidské oko. Prach v atmosféře má sice červené odlesky, v okolí slunečního kotouče se ale při západu rozptyluje také modré záření, které barví vzduch do namodralých odstínů.

Protože je Mars o třetinu dále od Slunce než Země, kotouč se na obloze jeví menší a Slunce na rudou planetu také posílá méně svého záření. Obrázky jako je tento pomáhají vědcům lépe poznat atmosféru Marsu a její chování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907