Západ slunce: Neobvyklá bouře s unikátním zabarvením

29.08.2013 - redakce 100+1


Reklama

Tento ustupující cumulonimbus, kterému se běžněji říká bouřkový mrak, je poněkud neobvyklý. Na svém bližším konci totiž obsahuje neovyklé výstupky mraku mammatus a ze vzdálenějšího konce zároveň prší. Mračno se na snímku z poloviny června v jižní Albertě v Kanadě pohybuje do dálky na východ, zatímco Slunce zapadá za kamerou na západě. Barvy západu daly už tak fotogenickému mračnu na snímku nahoře výrazně oranžové a růžové barvy. Pozadí pokrývá tmavnoucí modrá obloha. Ve větší dálce je zcela vpravo vidět, jak vychází dorůstající vypouklý Měsíc.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Alan Dyer (The Amazing Sky)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907