Zaprášený poklad: 60 automobilových veteránů ve francouzské stodole

16.12.2014 - Martin Reichman

Nečekané dědictví odhalila prohlídka zaprášených stavení na západě Francie. Polorozpadlé budovy ukrývaly 60 automobilových veteránů v hodnotě stovek milionů dolarů


Reklama

Jako v Tutanchamonově hrobce si museli připadat Matthieu Lamoure a Pierre Novikoff při prohlídce hospodářských stavení na rozlehlé farmě v západní Francii. Obhlídka zaprášeného dědictví totiž odhalila neuvěřitelný poklad – pod vrstvou slámy a starých novin zde bylo ukryto 60 veteránů v hodnotě mnoha stovek milionů dolarů. Drahocenná sbírka zahrnovala vozy nejznámějších značek automobilového průmyslu: Bugatti, Hispano-Suiza, Talbot-Lago, Panhard-Levassor, Maserati, Ferrari, Delahaye nebo třeba Delage.

Jednoznačně nejvzácnějším vozem je Ferrari 250 GT SWB California Spider, jehož vyvolávací cena se bude pohybovat okolo 330 milionů korun. Dalšími zajímavými automobily jsou Maserati A6G Gran Sport Frua z roku 1956, za 33 milionů a Bugatti 57 Ventoux, které bylo letos prodáno za 16 milionů korun.

Padesát let ve stodole

Vzácná auta byla uskladněna v provizorních přístřešcích na tříhektarovém pozemku. Jejich původní majitel Roger Baillon, který zemřel před 10 lety, snil o vlastním automobilovém muzeu. Úspěšný podnikatel se ale v 70. letech dostal to finančních těžkostí a část ze své tehdejší sbírky byl nucen prodat. Svůj sen tak nikdy nedokázal uskutečnit. Po jeho smrti celé panství zdědil jeho syn Jacques, který ale hodnotu pokladu nedokázal docenit. Štěstí se tak usmálo až na další generaci Baillonů, kteří panství i zaprášenou sbírku zdědili po loňské smrti Rogerova syna.

Vzácná sbírka se objeví v dražbě už v únoru příštího roku u společnosti Retromobile Salon a očekává se velký zájem. Některé z vozů totiž kromě historické hodnoty mají ve svém rodokmenu zajímavou minulost. Mezi jejich majitele patřil například herec Alain Delon a další francouzské celebrity. Na své si ale přijdou i francouzské úřady, dědická daň je v této zemi sice závislá na úrovni příbuzenského vztahu, ale i tak půjde o obrovskou sumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    artcurial.com

  • Zdroj fotografií: Artcurial

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907