Zářící Einsteinův prsten z nejchladnějších hlubin vesmíru

13.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Obraz, evokující bájný prsten z Tolkienových příběhů, je mimořádně vzdálená galaxie z hlubin chladného vesmíru. SDP.81, jak zní oficiální označení této galaxie, od Země dělí těžko představitelných 12 miliard světelných let a vidět ji můžeme jen díky jevu, který jako první popsal Albert Einstein, v rámci obecné teorie relativity. Světlo této galaxie se ohýbá (a zesiluje) v gravitační čočce jiné galaxie, vzdálené přibližně 4 miliardy světelných let od Země. Obří vzdálenost, která nás dělí od galaxie SDP.81 také znamená, že vlastně vidíme obraz ze samého počátku vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    public.nrao.edu

  • Zdroj fotografií: B. Saxton, ALMADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907