Zářící mikrokvazar v mlhovině Tulipán

17.11.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Na tomto teleskopickém pohledu je jasná emisní oblast v rovině naší Mléčné dráhy nacházející se v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labutě. To zářivé mračno plynu a prachu se nazývá mlhovina Tulipán. Krásná a komplexní mlhovina o rozměru 70 světelných let ve středu tohoto kompozitního snímku se nachází ve vzdálenosti asi 8 tisíc světelných let od Země.

Emise atomů ionizované síry, vodíku a kyslíku je zde vykreslena v červené, zelené a modré barvě. Ultrafialové záření z mladých, energetických hvězd na okraji OB3 asociace v Labuti a hvězda typu O HDE 227018, zde ionizují atomy a dodávají energii mlhovině Tulipán. HDE 227018 je jasná hvězda velice blízko modrého oblouku ve středu kosmického tulipánu. Nahoře vpravo se nachází mikrokvazar Cygnus X-1, který září přes celé elektromagnetické spektrum a zakřivená fronta rázové vlny, kterou vytváří jeho silný výtrysk.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: J-P Metsävainio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907