Zářící Prstencová mlhovina: Pozůstatek po umírající hvězdě

19.08.2014 - Martin Reichman


Reklama

Snadno viditelný centrální prstenec kolem Prstencové mlhoviny měří asi jeden světelný rok. Tato hloubková expozice, která vznikla kombinací snímků ze tří různých dalekohledů, zkoumá smyčky zářícího plynu dosahujících daleko od centrální hvězdy. Pozoruhodný snímek zobrazuje úzkopásmový profil vodíku, emisi viditelného a infračerveného záření. Je zřejmé, že zářící materiál v této mlhovině nepochází z planet. Jedná o plynný obal z vnějších vrstev, které odhodila Slunci podobná umírající hvězda.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Robert Gendler

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907