Zářivá hvězda na úprku: Obří hvězda Zeta Oph svištící vesmírem

06.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Zeta Ophiuchi je přibližně 20× hmotnější a 65 tisíckrát svítivější než naše Slunce. Kdyby ji neobklopoval neprůhledný prach, byla by jednou z nejjasnějších hvězd na obloze.

Na tomto infračerveném snímku je vidět, jak během svého letu vesmírem vytváří oblouk mezihvězdné rázové vlny. Zeta Oph v minulosti patrně byla součástí dvojhvězdného systému. Když její doprovodná hvězda explodovala jako supernova, odpálila Zetu na cestu vesmírným prostorem. Aktuálně se pohybuje rychlostí okolo 24 kilometrů za sekundu (86 400 km/h) a od Země ji dělí 460 světelných let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space TelescopeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907