Zašlá sláva lovců perel z Bahrajnu

29.01.2020 - Nikol Patíková

Až do 30. let minulého století zůstával hlavním tahounem ekonomiky Perského zálivu lov perel. Obchod s cenným zbožím začal upadat především kvůli pěstování sladkovodních perel v Japonsku. Bahrajnský Muharraq tak připomíná zašlou slávu a bohatství

<p>Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.</p>

Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.


Reklama

Zdroje perel na území dnešního Bahrajnu prosluly již ve starověku, vrcholu však jejich lov dosáhl na přelomu 19. a 20. století. Získané bohatství se odráželo také v pestrosti místní architektury – a několik komerčních i obytných domů dodnes připomíná hrdou, ale rovněž nebezpečnou a náročnou činnost.

Z pevnosti na lov

Místo, které se na seznam UNESCO zapsalo teprve v roce 2012, zahrnuje sedmnáct budov, tři příbřežní dřevěné podstavce pro ústřice, část pobřeží a pevnost Qal’at Bu Mahir. Ta se nachází na jižním cípu Muharraqského ostrova a právě odtud vyjížděly lodě na lov perel. 

Od úpadku perlového průmyslu na počátku 20. století se zmíněné budovy v podstatě nezměnily, což mimo jiné svědčí o vysoké úrovni zpracování. Řada z nich se však téměř nepoužívá ani neudržuje, takže chátrají. Jakákoliv obnova přitom musí být velice přesná a pečlivá, aby se zachovala jejich autenticita – a to především s uplatněním původních materiálů a řemeslných prací. Například restaurování některých částí pevnosti v posledních dekádách probíhalo natolik necitlivě, že se bude muset provést znovu a s využitím tradičních zdrojů.

Bohatství v ohrožení

Obnova velmi křehkých budov vyžaduje průběžnou údržbu, stejně jako školení v tradičních dovednostech, zejména v dřevařských a jemných omítkových technikách. Druhé zmíněné přitom stát zajišťuje i na úrovni vysokých škol.

Na rozdíl od uvedených staveb kolonie ústřic ohrožené nejsou – dál prosperují, i když už se zdaleka nenacházejí na takové úrovni jako kdysi. Pobřeží Bu Mahir i další místa v Muharraqu představují národní památky, ústřice pak chrání vyhláška o volně žijících živočiších. Další nařízení z roku 2011 navíc určuje vybrané mořské lokality a nárazníkové pásmo coby národní chráněnou oblast.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907